CRVENA BURZOAZIJA

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Ali celu socijalisticku revoluciju je *nelko* finansirao...

Počalji  Milan taj Pet Okt 03, 2008 10:22 am

....neznam detalje..ali *od necega mora da se i zivi i radi*...naravno, moguice je i moralno posrnuce...koje opet pa ne treba unapred *programirati*, dakle, vazan momenat je da li se *namenski trose sredstva * !?
Milan

Broj poruka : 7174
Datum upisa : 26.06.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.yu centar tito

Nazad na vrh Ići dole

Kako ziveti?

Počalji  pedjaza taj Pet Okt 03, 2008 3:33 pm

Sta taj D. Milenkovic ili bilo koji drugi komunista da radi dok ne dodje do uspostavljanja socijalistickog drustva?
U postojecim uslovima on nema drugog izbora nego da radi kod kapitaliste, koji ce ga eksploatisati. Ne moze da bojkotuje postojece drustveno uredjenje tako sto nece raditi, osim ako nema neki drugi izvor prihoda.
I u socijalistickom drustvu oni koji su protiv takvog drustva moraju raditi ako hoce da zive.
Sada nema drugog izbora osim da eksploatises ili budes eksploatisan. To je nuzno zlo, ali drugacije se ne moze preziveti. Onaj ko ima sredstava eksploatise oni koji nemaju, a i kao sto je Milan naoisao, tu socijalisticku revoluciju bi trebalo neko da finansira, inace do nje ne moze doci. Da je revoluciju lako izvesti, ona bi se do sada verovatno dogodila.

pedjaza

Broj poruka : 120
Datum upisa : 14.07.2008

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: CRVENA BURZOAZIJA

Počalji  Kit Karson taj Pon Okt 06, 2008 4:10 pm

Sada nema drugog izbora osim da eksploatises ili budes eksploatisan.

Slazem se da si prinudjen pod ovim okolnostima da budes eksploatisan. Ali, ne slazem se da mozes da eksploatises, pre svega, iz moralnih razloga. Kakav ti kredibilitet imas onda kao komunista?! Za mene su svi eksploatatori isti. Svaki onaj koji ima privatnu firmu a deklarise se kao komunista trebalo bi da zasuce rukave zajedno sa svojim radnicima i da sa njima pravicno podeli ostvarenu dobit.
Kit Karson

Broj poruka : 102
Datum upisa : 29.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

*AGITPROP*

Počalji  Milan taj Pon Okt 06, 2008 5:48 pm

je osnovana vrlo brzo nakon oslobodjenj. Ociggledno ovaj instrument nije bio za potcenjivanje. Prema tome posecuj te drge sajtove, iznosite vasa gledista. Ekstremne forume ne, sa njima nemate sta da polemisete, ali ih pomenite kao los primer bez vredjanja u daljim obracanjima. biti samo na domacem sajtu i forumu nije dovoljan drusrveno politicki rad.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Sta je bolje?

Počalji  pedjaza taj Pon Okt 06, 2008 5:49 pm

Ako vec zivis u eksploatatorskom drustvu onda je bolje da budes eksploatator nego eksploatisan.
Recimo ja sam komunista po opredeljenja, ali kada bih imao kapital bio bih eksploatator, jer mi je to jedini nacin da zivim komotno, a da to bude legalno i posteno.
Naravno, najvise bih voleo da zivim u socijalistickom drustvu u kome eksploatacije nema, ali otkud znam da li cu uopste doziveti takvo drustvo?!

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Narodni front... ?

Počalji  Milan taj Ned Okt 12, 2008 11:45 pm

Hoce li Narodni front pokrenuti akciju..peticiju da se na kuci narodnog herija Sofiji Ristic vrati spomen ploca koju je skinuo SPO... ?
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Narodni-Front taj Uto Okt 14, 2008 12:32 am

Milan ::Hoce li Narodni front pokrenuti akciju..peticiju da se na kuci narodnog herija Sofiji Ristic vrati spomen ploca koju je skinuo SPO... ?

U Kragujevcu postoji citav niz problema vezan za spomen ploce. U velikom parku je tokom devedesetih skinuto preko noci vise od 30 bista skojevaca, u organizaciji Veroljuba Stevanovica i pretopljene u trideset cetvorci....
Trenutno smo preokupirani kampanjom protiv fiata. No, zasto da ne. Predlog nije los. Posalji sve informacije i predloge na o-p-narodni-front@hotmail.com
Narodni-Front

Broj poruka : 115
Datum upisa : 11.03.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.narodni-front.dzaba.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Narodni-Front taj Uto Okt 14, 2008 12:35 am

Kit Karson ::Sada nema drugog izbora osim da eksploatises ili budes eksploatisan.

Slazem se da si prinudjen pod ovim okolnostima da budes eksploatisan. Ali, ne slazem se da mozes da eksploatises, pre svega, iz moralnih razloga. Kakav ti kredibilitet imas onda kao komunista?! Za mene su svi eksploatatori isti. Svaki onaj koji ima privatnu firmu a deklarise se kao komunista trebalo bi da zasuce rukave zajedno sa svojim radnicima i da sa njima pravicno podeli ostvarenu dobit.

Slazemo se u celosti.
Narodni-Front

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Narodni-Front taj Uto Okt 14, 2008 12:38 am

pedjaza ::Ako vec zivis u eksploatatorskom drustvu onda je bolje da budes eksploatator nego eksploatisan.
Recimo ja sam komunista po opredeljenja, ali kada bih imao kapital bio bih eksploatator, jer mi je to jedini nacin da zivim komotno, a da to bude legalno i posteno.
Naravno, najvise bih voleo da zivim u socijalistickom drustvu u kome eksploatacije nema, ali otkud znam da li cu uopste doziveti takvo drustvo?!
To je malogradjansko shvatanje revolucije! Najbitnije da tebi bude ok... To nije komunisticki. Za revoluciju se zivi! Ljudi su davali i svakodnevno i daju za nasu srvar, a ti govoris o novcu... Tako komunisti ne razmisljaju.
Narodni-Front

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  pedjaza taj Uto Okt 14, 2008 4:50 am

Narodni-Front ::
pedjaza ::Ako vec zivis u eksploatatorskom drustvu onda je bolje da budes eksploatator nego eksploatisan.
To je malogradjansko shvatanje revolucije! Najbitnije da tebi bude ok... To nije komunisticki. Za revoluciju se zivi! Ljudi su davali i svakodnevno i daju za nasu srvar, a ti govoris o novcu... Tako komunisti ne razmisljaju.
Nisam ja izmislio novac, ali ako hocemo da prezivimo, on nam je danas, nazalost, neophodan. Sa idejama se zivi, ali se od njih ne moze ziveti.
Daleko od toga da je najbitnije da meni bude OK. Jasno sam napisao da bi voleo da zivim u socijalistickom drustvu, tj. drustvu u kome bi svim ljudima bilo dobro, a ne samo meni. Ja se za to drustvo zalazem jos iz vremena kada mnogi clanovi OP ,,Narodni front" nisu znali ni da govore, a kamo li sta je to socijalizam.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Pedja, ti si tragikomican lik

Počalji  Kit Karson taj Čet Okt 16, 2008 6:28 pm

Ti bi voleo da budes eksploatator! Kao Miskovic ili Cepter. Evo Cepter je kupio dosta toga. Uzmimo Jugosped za primer. To preduzece ima zgradu na sred Terazija, zgradu kod sajma i jos mnogo toga. Cepter je kupio za desetostruko manju cenu od stvarne vrednosti. Da su se svi zaposleni preselili na sajam mogli su da zive od rentiranja "terazija" i da nista ne rade. Gazda se potrudio da ostane malo ljudi i kad prodje zakonska obaveza verovatno ce ugasiti preduzece. Radnicima ulica, a njemu nekretnine. Tako je on legalno i posteno zaradio svojim radom. On je uspesan privrednik, biznismen ili sta vec.
Ti bi, dakle, voleo da budes kao oni, a tvrdis da si komunista. Da li mislis da se oni iskreno bore za prava proleterijata? Ne bih ti, Pedja, poverio ni klikere da mi cuvas!
Kit Karson

Broj poruka : 102
Datum upisa : 29.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  pedjaza taj Čet Okt 16, 2008 10:56 pm

Kit Karson ::

Ti bi voleo da budes eksploatator! Kao Miskovic ili Cepter. Evo Cepter je kupio dosta toga. Uzmimo Jugosped za primer. To preduzece ima zgradu na sred Terazija, zgradu kod sajma i jos mnogo toga. Cepter je kupio za desetostruko manju cenu od stvarne vrednosti. Da su se svi zaposleni preselili na sajam mogli su da zive od rentiranja "terazija" i da nista ne rade. Gazda se potrudio da ostane malo ljudi i kad prodje zakonska obaveza verovatno ce ugasiti preduzece. Radnicima ulica, a njemu nekretnine. Tako je on legalno i posteno zaradio svojim radom. On je uspesan privrednik, biznismen ili sta vec.
Ti bi, dakle, voleo da budes kao oni, a tvrdis da si komunista. Da li mislis da se oni iskreno bore za prava proleterijata? Ne bih ti, Pedja, poverio ni klikere da mi cuvas!
Ma nisam to mislio, nego da izmedju dva zla treba izabrati manje.
Dakle ja bih voleo da se koliko sutra uspostavi socijalisticko drustvo. Medjutim, ako sam prinudjen da zivim u kapitalizmu, kao sto trenutno jesam, radje bi da budem eksploatator nego eksploatisan. Mislim da je to normalno. Neznam ko je taj ko vise voli da bude eksploatisan?!
Inace sam veliki protivnik kapitalizma, jer je u njemu radna snaga roba, a velika vecina gradjana je eksploatisana. Kapitalizam je svojevrsni zverinjak u kome krupnija zver jede sitniju i kome nema socijalne pravde, ma koliko neki tvrdili da je ima. Nadam se da ce taj prevazidjeni sistem eksploatacije ljudi od strane drugih ljudi ubrzo propasti i da ce konacno zavladati socijalizam.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  CRNI taj Uto Nov 04, 2008 1:15 am

Lazes! Prvo ja sam sedeo u prvim redovima I cuo jasno sta je covek rekao. Rekao je da ce Dukiju naci posao. Nedavno sam bio u Krusevcu na tribini krusevackog komiteta I Duki je jasno rekao da ne zeli da ide da radi u Beograd kod tog coveka, jer zeli da u krusevcu gradi partijsku organizaciju.
Drugo za razluku od tebe nesposobnog I nevaspitanog koji jedan dan posle Kongresa podnosi ostavku kod Starog, a kasnije dolazi na sastanke CK, Duki to ne cini.
On je uspeo da ispuni celu salu od 250.mesta sada na tribini, sto jasno pokazuje koliko ljudi ima u Krusevcu I koliko mocnu organizaciju.
Trece, ti si jedva okupi pet coveka 29.juna u Kragujevcu, a na sastanak si se ponasao cudno, imao si podocnjake, sto jasno pokazuje da se drogiras klinac, najverovatnije.
Cetvrto – Tvoja nesreca je u tome sto smatras da si predvodnik svih komunista u Srbiji, a nemas nikog oko sebe. Mali zivis u virtualnom svetu, a to nije dobro po psihu. Tvoj Narodni front postoji samo na sajtu I nista vise. Ti si kao dvoglavi arapin, clan KS, Anarhista, Predsednik Narodnog fronta. Stani mali uzmi malo vazduha, zadavices se od tolikih funkcija.
A Duki je sposoban omladinac za razliku od tebe on ne masta, ne zivi u masti vec radi, stvara I plodovi njegovog rada u Krusevcu su na svakom koraku. On ima dovoljno clanova da samo od clanarine ima dovoljno novca da su zakupili prostorije u samom centru grada I sada su pokrenuli partijski list koji izdaju jednom mesecno u koloru. Kada ti budes u Kragujevcu imao takvu organizaciju, javi se mozemo da pricamo da udjes u predsednistvo. Do tada odjebi.
What a Face
CRNI

Broj poruka : 2
Datum upisa : 18.07.2008

Nazad na vrh Ići dole

POHVALA

Počalji  pedjaza taj Uto Nov 04, 2008 4:11 am

Sve pohvale za Dukija.
On je toliko toga dobrog i pozitivnog ucinio da s pravom zasluzuje, iako dosta mlad, da bude predsedni CK KS.
Ako je na nivou Krusevca postigao tako impresivne rezultate, gotovo sam siguran da bi i na nivou Srbije bio jako uspesan.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

A u vijvodini

Počalji  Milan taj Uto Nov 04, 2008 12:58 pm

..radnici su izgubili ovih par dana 250 mesta, i nikoga za to ne boli glava...Cacak namenska 150..ista slika....saljite mejlove na vladu, na sindikate protestvujte, nije vise u pitanju eksploatacija nego zivotna egzistencija...najuren rdnik nije eksploatisan nego zivotno ugrozen... podelire ordenje za zasluge pa na posao...*konkretizacija vasih stavova*..proleteri..motke u ruke !!! Organizuj te skupove na kapijama fabrika...pozovite novinare....protest !!!
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  pedjaza taj Uto Nov 04, 2008 5:05 pm

Milan ::..radnici su izgubili ovih par dana 250 mesta, i nikoga za to ne boli glava...Cacak namenska 150..ista slika....saljite mejlove na vladu, na sindikate protestvujte, nije vise u pitanju eksploatacija nego zivotna egzistencija...najuren rdnik nije eksploatisan nego zivotno ugrozen... podelire ordenje za zasluge pa na posao...*konkretizacija vasih stavova*..proleteri..motke u ruke !!! Organizuj te skupove na kapijama fabrika...pozovite novinare....protest !!!
Tako je, ali od aktuelnih sindikata se ne moze nista ocekivati, jer u njihovim rukovodstvima sede ljudi bliski vlasti.
Jedino bi vredelo da se radnici, kao i svi ostali ugrozeni gradjani prikljuce Anarho-sindikalistickoj inicijativi (ASI), koja je i clanica Medjunarodnog udruzenja radnika i radnica.
Posetite sajt: www.inicijativa.org

Poslednji izmenio pedjaza dana Čet Nov 06, 2008 2:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Janko taj Čet Nov 06, 2008 10:48 am

Narodni-Front ::
Zahtevamo ukljucenje u ovu temu samog Predsednika CK, druga Jankovica, njegovo misljenje o postupku Milenkovica, kao i objasnjenje pojavljivanje vlasnika privatnog kapitala i dobijanje reci na KONGRESU UJEDINjENjA!
Onaj ko nije sposoban da se argumentima suprotstavi tvrdnjama O.P.Narodni Front, vec skrece temu, neka se povuce sa foruma. Ovde je pitanje da li CK zaista smatra da je primanjem exploatatora ostvarena sloboda, kao idealan sklad nesklada nesavrsenih ljudi...
ZIVELA REVOLUCIJA!

Iz činjenice da neko ima privatnu firmu, sa četiri do pet radnika, ne može se apriori, u današnjim uslovima izvlačiti zaključak da je kapitalista, da je klasni neprijatelj,...
Čovek o kojem je reč, a sa kojim sam razgovarao pre oko mesec dana, ponudio je da zaposli Dušana Milenkovića u svojoj firmi, ali tako, da u proseku, dva dana radi u firmi, a preostalo vreme za potrebe partije. Inače, čovek se bavi poslovima uvođenja električnih instalacija, u objektima u kojim dobije posao (porodične kuće, manje stambene zgrade,...). I ne vidim, u postojećim okolnostima i obzirom na suštinu predloga (a ništa nije realizovano-sve je još uvek predlog) neki veliki problem, zbog kojeg bi smo se trebali stideti,...
Ja se slažem sa Karsonom, da bi bilo jako dobro, da ovaj privatnik (o kojem je reč) sa svojim radnicima, bar u unutrašnjoj raspodeli i radu, primenjuje socijalistički način upravljanja i raspodele. Možda u nekim daljim razgovorima sa njim, postignemo i takav dogovor.

Mi u partiji KS, radimo na jednom takvom konceptu, sa namerom da pomognemo u udruživanju i stvaranju malih akcionarskih društava, prvenstveno od strane onih koji su bez posla, jer samo pričom i čekanjem, ne možemo menjati društveni sistem. Moramo i na delu, u postojećim okolnostima, pokazivati za šta se stvarno zalažemo, u onoj meri u kojoj je to moguće. Ideja je da se od ličnih sredstava, kao i od sredstava za podsticaj zapošljavanja, ulaganjem i eventualno svojih mašina, alata, prostora,... formiraju akcionarska društva, koja će, silom prilika, primenjivati u svom radu postojeće Zakone, ali istovremeno, na unutrašnjem planu, biti jedno pravo socijalističko preduzeće. Jer ako nas Zakon ograničava u odnosu prema društvenoj zajednici, ne može nas sputavati u organizaciji, rukovođenju, upravljanju, raspodeli,... unutar akcionarskog društva. Da bi takav koncept, zaživeo i živeo, on u svim elementima mora biti superioran u odnosu na neko slično, ali klasično kapitalističko AD, kroz dokazivanje u praksi. To nije ni malo lako, ali mislimo da se može ostvariti. I to kako na lokalnom nivou, tako i šire. Uzeću za primer, stolare pojedince, koji žive u većem broju mesta u Srbiji. Ono što rade, sami, su neki uslužni poslovi, koji zahtevaju da čovek bude zaista majstor svog zanata. Pri tom, svaki taj stolar, raspolaže i sa više mašina, ali u celini, njegov rad je skup. Ako bi se takvi stolari (ili bilo ko drugi, nekog drugog zanimanja) povezali, utvrdili neki proizvodni program, iz nekog svog centra imali realizaciju proizvodnje, pomoć u obezbeđenju posla,... i pri tom, u unutrašnjoj raspodeli bili socijalističko preduzeće, korist bi bila velika.I pojedinačno i za realizaciju naših ideja. Svaki pojedinac bi, npr. mogao raditi jedan ili dva specijalizovana proizvoda, a centar sve to objedinjavao, realizovao dostavu, nabavku materijala,... Govorim o jednom primeru, gde bi se ostvarivala proizvodnja nameštaja za kućnu upotrebu. Prevedite to na bilo koji drugi vid proizvodnje, usluga,...
Zato bi bilo jako dobro, da prestanemo da "mudrujemo" i blatimo jedni druge, jer time blatimo naše ideje. Ako neko ko nas ne simpatiše, poseti ovaj forum, imao bi dosta argumenata sa kojim bi mogao jako uspešno da nas "bije".
Dajmo da razmišljamo (evo na ovom forumu ima i ekonomista, ljudi vičnih radu sa računarima - a to je moćno oružje za pretrage, praćenje trendova na tržištu, dolaženje do podataka o mogićim poslovima i ulaganjima,...), sa kakvim sve idejama, aktivnostima,... možemo i u postojećim okolnostima, na praktičan način, dokazivati i dokazati, da su naše ideje ne samo dobre, već bolje od onih koje zastupaju i sprovode kapitalisti.
Nemojmo da se iscrpljujemo samo u tome, ko je to teoretski bliže komunističkim idejama - dajte da vidimo šta sve u postojećim okolnostima možemo da uradimo. Dajte podatke o tome kako formirati akcionarsko društvo, koji su to mogući poslovi (u sredinama u kojim živite i radite), kako do početnih sredstava, ... pravite koncepte i projekte za otvaranje malih akcionarskih društava, dajte podatke o tržištu, pronalazimo ljude koji su zainteresovani da budu osnivači takvih AD, pomozimo da se sve to realizuje u praksi,.. Uveren sam da bi nešto tako bilo neuporedivo korisnije, od onog što na ovom, pa i mnogim drugim forumima radimo. Dakle, dajte po ovim pitanjima da otvorimo određene teme, da uobličavamo određene koncepte, da ih približimo svim zainteresovanim,...
Sprovodimo naše ideje u delo! Budimo komunisti!

Admin

Broj poruka : 54
Datum upisa : 15.12.2007

Pogledaj profil korisnika http://komunisti.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Daleko se zabrazdilo...

Počalji  Milan taj Čet Nov 06, 2008 11:57 am

Ne postojanje drustvenog sektora, i postojanje potrebe da se zivi, a da bi se zivelo mora da se radi...kako napisa drug Janko..nije to sto mislite i daleko je od toga. Doslednom borbom, promenom vlasti, menjanjem postojecih zakona...stvarnjem uslova drustvenog preduzeca, moguce je razresiti problem, pa ni tada ne treba zazirati od profesionalnih aktivnosti gradjana, spremnih da rade i privredjuju.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Kurbla taj Čet Nov 06, 2008 1:50 pm

Još jedan komentar o pomoći od strane kapitalista: primiti pomoć od onoga na drugoj strani, nije loše niti kad je taj daleko agresivniji od kapitalista. Ako si potpuno bez slobode, rob ili robijaš i ako ti čuvar dodatno da hrane, novine, papire za pisanje ... po svojoj savjesti, hoćeš li odbiti? Ako ti doturi neko oruđe kojim možeš pobjeći - hoćeš li i to odbiti? Pa nećeš - iskoristit ćeš što možeš, a poslije ćeš vidjeti tko je bio taj čuvar, što je sve radio kao čuvar i zašto je to radio. A kapitalizam ipak nije robovlasničko uređenje niti je kapitalist čuvar robova. To je dvije stepenice ispod. Jedini razlog za neprimanje pomoći može biti u nekom umjetnom uzgajanju mržnje - a mržnja ne može biti dobar motiv za uvođenje socijalizma.

Moram reći da mi se ovo što je napisao Janko izgleda kao krajnje zdrav pogled na stvari.

Kurbla

Broj poruka : 83
Datum upisa : 21.09.2008

Pogledaj profil korisnika http://drugkurbla.blog.hr

Nazad na vrh Ići dole

Naravno

Počalji  pedjaza taj Čet Nov 06, 2008 3:34 pm

Ne moze se bojkovati sve sto postoji. Covek mora da radi i zivi. U svim zemljama komunisti rade kod kapitalista, a oni koji su u mogucnosti imaju i sopstvene radionice ili preduzeca, gde zaposljavaju i druge radnike. Humanije je otvoriti nova radna mesta u sopstvenoj firmi i zaposliti nezaposlene, nego samo diskutovati o socijalistickom drustvu.
Cak i u drzavnoj svojini ima eksploatacije. Tu je eksploatator drzava, koja preko svojih organa (direktora) vrsi eksploataciju. Tu direktori najcesce imaju velika ovlascenja, tj ,,odresena ruke" da zaposljavaju i otpustaju radnike i odlucuju ko ce raditi i sta.
Eksploatacija prestaje uvodjenjem drustvene svojine i samoupravljanja, gde direktor nije drzavni sluzbenik, vec lice izabrano od strane radnika - samoupravljaca, koji ga mogu i razresiti ukoliko su nezadovoljni njegovim radom. Medjutim, dok ne dodje do toga, mora se od necega ziveti.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Kurbla taj Čet Nov 06, 2008 4:07 pm

pedjaza ::Tako je, ali od aktuelnih sindikata se ne moze nista ocekivati, jer u njihovim rukovodstvima sede ljudi bliski vlasti.
Jedino bi vredelo da se radnici, kao i svi ostali ugrozeni grafjani prikljuce Anarho-sindikalistickoj inicijativi (ASI), koja je i clanica Medjunarodnog udruzenja radnika i radnica.

Anarhosindikalisti zastupaju stavove koji vode do uspostave pseudostaljinističkog režima, ne vladavine radničke klase nego vladavine nad radničkom klasom. Kad ih susretneš, oni će uvijek pokušati skrenuti razgovor na temu kritiziranja onih drugih, ne bi li se pokazali kao radikalni kritičari. Što oni i jesu - ali neš ti mudrosti - i Ceausescu je bio radikalan kritičar kapitalizma, no bitno je ono što je on u praksi ostvarivao. Bitno je što anarhisti žele i kuda vodi to što oni rade.

Društvo koje oni žele je nefunkcionalno. Probaj zamisliti kako bi jedna velika bolnica ili pokret poput NOB mogli funkcionirati po anarhističkim principima. Nikako - ako bi bili dosljedni svojim principima jer bi sve odluke morali donositi na zajedničkim sastancima - naime ukidanje svake hijerarhije je jedna od glavnih točaka na kojima inzistiraju anarhisti. Zamisli 1000 vojnika koji glasaju o svakoj odluci, ili 40 000 radnika u najvećim bolnicama. Čak i kad bi svi bili anarhisti koji spremno surađuju.

Naravno, anarhisti se u praksi i ne drže svojih ideja. Anarhosindikalističke strukture su itekako hijerarhijske, dapače, demokratskim metodama ti je lakše smijeniti predsjednika ili parlament nego anarhosindikalistčkog "generalnog sekretara" koji na prvom mjestu, ne bi trebao niti postojati ako su oni doista protiv hijerarhije.

No, to bih im još čovjek i oprostio. Ono što je zabrinjavajuće je da anarhosindikalisti pokušavaju uspostaviti svoj model društva bez obzira na stavove većine članova radničke klase. Ako ne vjerujueš, pitaj ih - kakvo treba biti društvo u kojem većina pripadnika radničke klase ne želi ono što oni žele. Dobiti ćeš odgovor koji će biti nejasan, a ono što oni doista misle je da je njihov model jedini pravedan i da ga imaju pravo silom nametnuti bez obzira što ostali misle. To ih čini direktnim neprijateljima radničke klase, i kao takve ih treba odbaciti. Spomenuo sam da je meni "generalni sekretar" IWA rekao da će one koji govore kao ja - streljati. Tebi to zvuči dobro? Misliš da me ne bi streljali? Oh, itekako bi, i naravno da ja ne bi bio jedini. Samo da se primaknu vlasti. Na sreću, nigdje ne uspijevaju dobiti podršku radnika i zbog toga su u zadnjih 70 godina praktično bez utjecaja.

Kurbla

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Kurbla taj Čet Nov 06, 2008 4:10 pm

Što se samoupravljanja tiče, ono uvodi nejednakost - nije svejedno biti samoupravljač u nuklearnoj centrali i firmi za čišćenje parkova. Radnici zaposleni u nuklearnoj centrali - njih 100 - raspolažu kapitalom vrijednim milijardu dolara - mogu je prodati i otići živjeti na tropske otoke - jasno, ako su oni zaista samoupravljači. Čak i da je ne prodaju, na brojne druge načine oni imaju koristi od enormnog kapitala kojim upravljaju.

Ovi u firmi za čišćenje parkova mogu prodati svoje grablje i popiti pivu. Ta razlika je nepravedna, radnička klasa treba zajednički odlučivati - ne "mi imamo našu malu firmu, vi imate vašu malu firmu."

Kurbla

Nazad na vrh Ići dole

Samoupravljanje

Počalji  pedjaza taj Čet Nov 06, 2008 5:23 pm

daje radnicima pravo koriscenja i upravljanja drustvenom imovinom, ali ne i pravo njenog prevodjenja u druge oblike svojine.
Dakle, radnici ne mogu odluciti da svoje preduzece prodaju nekom privatniku, na primer. Jedino mogu doneti odluku o spajanju sa drugim drustvenim preduzecem ili pripajanju drugom drustvenom preduzecu i na taj nacin promeniti njegov pravni status. Medjutim, oblik svojine se time ne menja.
Nikada ne mozemo doci do varijante koja je potpuno savrsena. Svaka ima i neke nedostatke, ali je nesumnjivo da se uvodjenjem drustvene svojine i samoupravljanja ukida eksploatacija ljudi.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Kurbla taj Čet Nov 06, 2008 5:53 pm

pedjaza ::daje radnicima pravo koriscenja i upravljanja drustvenom imovinom, ali ne i pravo njenog prevodjenja u druge oblike svojine.

To ne mijenja puno na stvari, radnici u vrednijoj firmi su još uvijek u daleko boljem položaju. Na primjer, nuklearna centrala vrijedna milijardu dolara godišnje ima zaradu, kad odbije troškove proizvodnje, oko 150 milijuna dolara. U kapitalizmu, gazda bi isplatio plaće i stavio ostatak u džep. A što je u samoupravnom socijalizmu? O njima odlučuju radnici - i oni mogu odlučiti da te novce podijele. Svaki milijun i pol godišnje.

U isto vrijeme, radnici koji održavaju parkove, će kolektivno zaraditi 150 000 dolara.

Shvaćaš razliku? Razlika dolazi od kapitala.

100 radnika + veliki kapital => 150 milijuna zarade
100 radnika + mali kapital => 150 hiljada zarade.

U ovom primjeru (jer je ekstreman) zarade u bogatoj firmi su 1000 puta veće nego one u siromašnoj. U stvarnosti, firme su negdje između, ali čak i dva puta veća zarada za isti posao je nepravda.

A kako ćeš to spriječiti a da ostane samoupravljanje?

Kurbla

Nazad na vrh Ići dole

Ogranicenja

Počalji  pedjaza taj Čet Nov 06, 2008 11:10 pm

Drzava bi zakonom ogranicila maksimalne zarade.
Ne bi radnici mogli da isplacuju astronomski visoke zarade.

pedjaza

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 3 Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: