slobodna drzava rijeka

Ići dole

slobodna drzava rijeka

Počalji  Milan taj Čet Nov 26, 2009 3:12 pm

Zanella ušao u fond ulica Grada Rijeke

Na današnjoj sjednici Odbora za mjesnu samoupravu Gradskog vijeća
Grada Rijeke jednoglasno su usvojeni prijedlozi 9 novih imena za Fond
ulica Grada Rijeke koje su tom tijelu predložili Lista za Rijeku te
mjesni odbor Školjić. Fond imena ulica Grada Rijeke je registar iz
kojeg Odbor za mjesnu samoupravu predlaže Gradskom vijeću nazive novih
ulica na podučju grada, a njegovo vođenje je u isključivoj nadležnosti
spomenutog odbora. Prijedloge ulica koje ulaze u fond Odboru mogu
podnositi udruge i grupe građana, vijeća mjesnih odbora, vijeća i
predstavnici nacionalnih manjina, političke stranke i vjerske
zajednice, ustanove i druge pravne osobe, članovi Gradskog vijeća i
Poglavarstvo Grada Rijeke.

Na prijedlog Liste za Rijeku kojeg je obrazložio predstavnik
predlagatelja Zlatko Moranjak u fond ulica su ušli: Karlo VI
Habsburški - austrijski car i hrvatski kralj (proglasio Rijeku
slobodnom lukom), Johann Weichard Valvasor - putopisac, Juraj Kučić -
gradonačelnik Sušaka, Leopold I - austrijski car i hrvatski kralj
(dodijelio Rijeci povijesni grb), Vjekoslav Knežević - glazbenik ("Mom
zavičaju", "Od Sušaka pa do lipe Boke", "Piši mi mati", "Lipi moj
Jadrane plavi", "Na Molo longu", "Svi gremo za Opatiju", "Kostreno,
Kostreno", "Hvalile se Kaštelanke"), cesta Lujzijana - povijesni
toponim te Riccardo Zanella - riječki državnik. Zanimljivo je da se u
slučaju Zanelle, istaknutog protagonista riječke prešućene povijesti i
predsjednika Slobodna Države Rijeka, njegovo ime po prvi puta našlo u
nekom službenom gradskom dokumentu još od 1922. godine kada je
fašističkim pučem istjeran iz grada i postao politički nepodoban.

Na prijedlog Vijeća mjesnog odbora Školjić kojeg je obrazložio
predsjednik VMO Predrag Miletić, u fond ulica su ušli prof. Vanda Ekl
- poznati proučavatelj riječke povijesti te Gomila i Kontrada
Sv.Sebastijana kao povijesni toponimi u Starom gradu.

Za odluku su glasali svi prisutni članovi Odbora: Danko
Švorinić-predsjednik (Lista za Rijeku), Luka Šušić-potpredsjednik
(SDP), Gordan Kauzlarić (SDP) i Ivan Bogdanić (HDZ).

60 godina Riječkog filatelističkog društva "Rijeka"

Za 60 godina djelovanja na promicanju filatelije te promidžbe Grada
Rijeke Riječko filatelističko društvo "Rijeka" nagradjeno je za 2009.
godinu gradskim priznanjem pod nazivom "Zlatna plaketa Grb Grada
Rijeke". Tim povodom Društvo organizira jubilarnu filatelističku
izložbu nenatjecateljskog karaktera. Izlagatelji su ovoga puta iznimno
samo članovi Društva, njih desetak, sa izlošcima iz područja
filatelije i kartofilije. Na gotovo 400 izložbenih listova
filatelističkoj i široj javnosti bit će prikazane, izmedju ostalog, i
poštanske marke najburnijeg razdoblja riječke povijesti Fiume 1918.-
1924., prigodne omotnice i žigovi izdavani od strane Društva u
Republici Hrvatskoj počevši od 1991. godine te stare razglednice
Rijeke i Sušaka. Izložba je postavljena u prostoru Državnog arhiva u
Rijeci, Park Nikole Hosta 2, a moći će se pogledati u razdoblju od 26.
studenoga do 3. prosinca u uredovno vrijeme Arhiva od 8 do 13 sati.
Svečano otvorenje izložbe planirano je za petak 26. studenoga u 18
sati, a ulaz je, kao i svih izložbenih dana, slobodan. Na svečanom
otvorenju bit će predstavljene dvije nove prigodne omotnice Društva
povodom navedenih jubileja i priznanja, koje će za vrijeme izložbe
biti u prodaji zainteresiranima po simboličnim cijenama.

www.rijeka-drzava.com

--
Milan

Broj poruka : 7174
Datum upisa : 26.06.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.yu centar tito

Nazad na vrh Ići dole

SDR,,

Počalji  Milan taj Sre Mar 03, 2010 9:41 pm

Milan

Nazad na vrh Ići dole

SLOBODNA DRZAVA RIJEKA

Počalji  Milan taj Sub Apr 03, 2010 4:23 pm

Milan

Nazad na vrh Ići dole

Rijeka u Gracu...

Počalji  Milan taj Pon Apr 05, 2010 10:41 pm

Riječka interkulturalnost na konferenciji u Grazu

Mojmir Križan i Zlatko Moranjak, predstavnici udruge Slobodna Država
Rijeka i stranke Lista za Rijeku, sudjelovat će u radu Konferencije o
primijenjenom interkulturalnom istraživanju koja će se na Sveučilištu
u Grazu održavati od 7.-11. travnja. Tema predavanja koja će održati
Dr. sc. Križan i Moranjak su interkulturalnost u gradu Rijeci te
pojava i rad udruge Slobodna Država Rijeka i političke stranke Liste
za Rijeku.

Predavanje će predstaviti ove dvije organizacije čiji ciljevi nisu
identični, ali su komplementarni i međuzavisni te se u jednom djelu
njihov rad preklapa pa mogu biti promatrane kao dio istog projekta.
Udruga Slobodna Država Rijeka je u većoj mjeri okrenuta unazad,
promovirajući kulturnu tradiciju i identitet Rijeke i regije Kvarner i
Liburnija. Glavni cilj udruge je ispunjavanje kulturnog vakuuma
nastalog u gradu nakon raspada komunizma i Jugoslavije. S druge
strane, Lista za Rijeku je okrenuta prema sadašnjosti i budućnosti te
promišljanju ekonomske, urbanističke, administrativne i ekološke
modernizacije grada Rijeke i riječke regije.

Domaćin konferencije je Forum za primijenjena interkulturalna
istraživanja Univerziteta u Grazu, a predstavnik udruge Slobodna
Države Rijeka je već bio sudionik jedne takve konferencije u Berlinu
2006. godine.

L'interculturalita' fiumana alla Conferenza di Graz
Mojmir Križan e Zlatko Moranjak, i rappresentanti dell'associazione
Stato Libero di Fiume e del partito Lista per Fiume, avranno
l'occasione di partecipare alla conferenza sulla ricerca
dell'interculturalita' che avra' luogo dal 7 al 11 aprile
all'Universita' di Graz (Austria). Il tema trattato dai due
rappresentanti parlera' dell'attivita' di queste due organizzazoni e
dei loro progetti. Queste due organizzazioni non hanno obiettivi
identici pero' sono complementari e dipendenti l'una dall'altra e
possiamo affermare che il lavoro di queste due organizzazioni puo'
essere percepito come parte integrante di un unico progetto.

L'associazione Stato Libero di Fiume e' volta al passato,promovendo la
tradizione e l'identita' fiumana e quarnerina e cercando di rafforzare
la cultura fiumana nata dopo il crollo della Iugoslavia. Dall'altra
parte la Lista per Fiume e' volta al presente e al futuro e alle nuove
prospettive che si prestano alla citta' di Fiume dal punto di vista
economico, urbanistico, amministrativo, ecologico, ecc...Il "pardone
di casa" di questa conferenza e' il Forum per la ricerca
sull'interculturalita' di Graz,e il rappresentante dell'associazione
SLF ha gia' partecipato ad una simile conferenza nel 2006 a Berlino.

www.rijeka-drzava.com
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Dobar glas se daleko cuje *iz Srbije*

Počalji  Milan taj Sub Okt 15, 2011 12:40 pm

Očekivala sam da će u znak prosvjeda protiv srpskog divljaštva u Beogradu osvanuti leteća Majka Tereza 21. vijeka, bivša narkomanka i trenutna anoreksičarka Angelina Jolie

vedrana-naslovna2Nedavno se u zemlji Srbiji dogodilo nešto strašno. Srpski homoseksualci su poželjeli ono na što u civiliziranim zemljama svi homoseksualci imaju pravo, organizirati paradu ponosa. Pretpostavljam da su već bili pripremili zastave u duginim bojama, kostime, izabrali istospolne partnere koje će javno ljubiti i grliti na užas normalnih Srba i Srpkinja…

Kad tamo? Odjebite! Država Srbija zabranila je okupljanje pederčina i tako spriječila razvaljivanje Beograda i obustavljanje prometa. Odlučila je sačuvati javni red i mir ma što o tome mislili mnogobrojni srpski intelektualci i novinari kojima je borba za ljudska prava i slobode postala profesija.

Što želim reći? Da bi sve srpske pedere i pederke trebalo zatući jer se samo tako u glavnom gradu te divlje, balkanske zemljice može slobodno odvijati gradski promet? Tražiti od Srba civilizirano ponašanje jednako je kao tražiti od pape da prdne na Božić dok se direktno iz Rima prenosi misa koju preko tevea gleda sto milijardi katolika?

Zato, srpski pederi i pederke, umjesto da kukate, budite sretni da imate glavu na ramenu. Priznajem, pogodilo me to što su zabranili paradu. Volim šarenilo, veselje i dečke obučene u kožnate hlačice, uostalom, samo pederi imaju savršena tijela. Nažalost, nemoćna sam.

Očekivala sam, Bog mi je svjedok, da će u znak prosvjeda protiv srpskog divljaštva u Beogradu osvanuti leteća Majka Tereza dvadeset i prvog vijeka, bivša narkomanka i trenutna anoreksičarka Angelina Jolie. Ta heroina koja, sigurna sam, pojma nema koliko ima djece i koje su boje nije stigla u Beograd iako je često na ovim prostorima.

Otišla je u Libiju da bi tamo kao UN veleposlanica dobre volje sa predstavnicima UNHCR-a, Liječnicima bez granica i naravno lokalnim nevladinim udrugama razmotrila katastrofalno stanje u Tripoliju i Misrati. Nitko na svijetu nije postavio pitanje kako to da veleposlanica UN Jolie pomaže libijskim bijednicima koji to ne bi bili da ne postoji UN.

Kakve veze imaju Srbi sa Libijom? Veće nego misle ali nije na meni da im to objašnjavam. Drugo želim reći. U Srbiji je zabranjeno okupljanje homoseksualaca i Srbija je zbog toga preko noći proglašena Divljim Kurdistanom. Da li netko od novinara koji Tamo Daleko rigaju vatru na svoju vlast jednakom žestinom napadaju američke vlasti?

One, na pravdi boga, u Bostonu dave skupinu “Okupirajmo Boston” , u Washingtonu “Okupirajmo Washington” . Horde obespravljenih Amera koje misle da imaju pravo na slobodu, mir, posao, krov nad glavom, zdravlje, teku ulicama najvećih američkih gradova u jalovoj nadi da im policija neće razvaliti američke glave. Hoće. I razvaljuje ih.

Bostonski gradonačelnik Thomas Menino izjavio je da su njegovi građani uhićeni “jer su prijetili zaustavljanjem prometa”. Pa neka još netko kaže da Srbija nije postala svet. Želim reći, vlast je moć i pendrek i šmrk i suzavac i zabrane ma gdje bila.

Srećom, imamo Angelinu Jolie koja je uvijek tamo gdje je najteže. Ovih dana ima sreću. Neće morati sjesti u avion i putovati na kraj svijeta. Prošetat će do Wall Street-a i tamo se sastati sa predstavnicima UNHCR-a, Liječnicima bez granica i lokalnim nevladinim udrugama.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Re: slobodna drzava rijeka

Počalji  Milan taj Uto Feb 21, 2012 11:35 am

Poštovani članovi i simpatizeri,

Udruga Slobodna Država Rijeka je i u prošloj godini organizirala niz događanja kojima je promovirala riječki identitet:

Siječanj:

*Ambasador SDR za Urugvaj F.Percovich u Montevideu primio zastupnika talijanske zajednice u HR Saboru Furia Radina

Veljača:

*U suradnji s EFA-om, Listom za Rijeku i CMC-om u Rijeci organizzirana konferencija o poreznoj autonomiji: Rečki šoldi va rečken žepu!

*Otvorena izložba Juraja Plovanića

Ožujak:

*Promocija regionalnog izjašnjavanja na Popisu stanovništva 2011: Budi Riječanin!

Travanj:

*U Pragu otvarena pivnica na temu Slobodne Države Rijeka

* Malonogometna reprezentacija SDR prva na turniru MO Banderovo

* Obilježen Dan Corpus Separatuma

Lipanj:

*Izdane poštanske marke Slobodne Države Rijeka - Stato libero di Fiume (90. godišnjica Ustavotvorne skupštine SDR)

*Predstavljena knjiga ‘Tragom Alpskog bedema u Rijeci’ i ‘Pluralizam i sloboda o I. Berlinu’

*Malonogometna reprezentacija SDR pobjednik humanitarnog turnira ‘Život za Katju’

Srpanj:

*Malonogometna reprezentacija SDR druga na malonogometnom turniru u Fužinama

Studeni:

*Redovna izvještajna skupština SDR

*Okrugli stol o Interkulturalnosti u Rijeci

Među najvažnijim projektima udruge za 2012. godinu ističemo:

*Edukativna povijesna slikovnica „Riječki karneval“

*Predavanje o Fiorellu la Guardiji

*Spomen ploča Zanella

*Poštanske markice Carpathia (100-godišnjica potapanja Titanica)

*malonogometni turnir povodom Dana Svetog Vida

*Učlanjenje u međunarodnu fondaciju Centre Maurits Coppieters (CMC)

*Dovršetak Fiumanologije 4

*Riječki kalendar/leksikon na 365 stranica
Udruga SDR je jedna od rijetkih organizacija koja se gotovo u cijelosti financira od članarina i donacija svojih članova. Ne ovisimo o nikome, a opseg našeg rada i aktivnosti ovisi samo o nama samima.

Pozivamo sve naše članove i simpatizere koji se žele aktivnije uključiti u rad udruge ili imaju dobre ideje i prijedloge za poboljšanje rada da nam se jave telefonski (315-127, 095/800-5380) ili emailom info@rijeka-drzava.com

Pozivamo sve članove da uplatom članarine za 2012. godinu (studenti/ nezaposleni - 50kn, ostali - 100kn) doprinesu ostvarenju planiranih aktivnosti. Polje iznosa je ostavljeno prazno, pa uz iznos članarine možete uplatiti i dodatnu donaciju udruzi.
Žiro račun: BKS banka - 2488001-1100114585
Poziv na broj: Broj vaše putovnice (ukoliko ga neznate kontaktirajte nas mailom)

Uz želju za daljom uspješnom suradnjom u promociji našeg grada i udruge,

Danko Švorinić, predsjednik SDR
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Milan taj Čet Mar 08, 2012 12:50 pm

Povodom Međunarodnog dana žena Centar za participaciju žena u društvenom životu položilo je cvijeće na spomenik Mlekarici u Starom gradu. Pridružili su im se i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ-a i udruga Slobodna Država Rijeka. Predsjednica Centra za participaciju žena Antonija Pintar istaknula je kako je danas gotovo dvije trećine žena nezaposleno, rukovodeća radna mjesta gotovo redovito dobivaju muškarci, a zaposlene žene imaju manju plaću od muškaraca.

Dopredsjednik udruge Slobodna Država Rijeka Zlatko Moranjak iznio je podatke prema kojima su početkom 20. stoljeća stoljeća neke tvornice u Rijeci imale svoje vrtiće za djecu zaposlenih žena te da je već u 19. stoljeću jedna Riječanka bila poduzetnica. Po riječkom ustavu žene su imale pravo glasa, na rad, na razvod i pravo na jednaku plaću.

Pedsjednica županijskog Povjerenstva Irene Gregorović je upozorila na visoku stopu nezaposlenosti žena u Hrvatskoj koja se kreće na oko 54 posto na razini države i 56 posto u PGŽ-u.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

U SDR nije zabranjena,

Počalji  Milan taj Pet Apr 06, 2012 5:54 pm

Razgovor s Vedranom Rudan rađen je u Rijeci, nakon premijere ispraćene gromkim aplauzima, smehom, a bilo je i suza. Kaže da premijeru nije gledala jer nije mogla. Prethodnih dana se na probama predstave koju je režirala Tatjana Mandić Rigonat ponovo srela s likovima iz svog života, s roditeljima o kojima je u toj knjizi pisala i sa svojim sećanjima. Burne reakcije publike prokomentarisala je rečima: "Burne su jer je tema burna - ljubav i mržnja majke i ćerke".

Tabu tema?

"Ima mnogo tabu tema koje to u stvari nisu. Tabu je zašto je i šta neko ukrao, pa više nije tabu. Tabu je zašto neko šmrče kokain, pa više nije. Ali te tzv. male ljudske teme, teme koje čine život jesu tabu, a mene baš one zanimaju. Zanima me zašto dete mrzi majku, zašto majka kinji dete. Očito te teme tište i druge, večeras su svi bili potreseni, ali se ljudi ne bave svojim životom, preče su im druge stvari."

Šta da radi tzv. mali čovek u svemu tome?
"Takozvani mali čovek nije tzv. mali, nego je zaista mali. On se može ili ubit ili plivat dalje. Još imamo slobode jer možemo stat na zid i s njega skočiti. Najveći i najteži okov na kugli zemaljskoj je besparica. Ili imaš novca pa si ljudsko biće ili ga nemaš pa si smeće i govno."

Vaš najnoviji roman nosi indikativan naziv "Kosturi okruga Medison"?

"To je ljubavna priča. Radnja se odvija u Rijeci. Knjiga govori o udatoj ženi koja peti dan nakon sudbonosnog "da" uviđa šta ju je snašlo i želi da ostavi svog muškarca. E, tema moje knjige je kako većina to ne čini, pa ni Meril Strip u slavnom filmu, a moja junakinja je pala u iskušenje. No, kako su moje knjige u Srbiji popularne, ne želim da otkrivam detalje."

Koje su to preče stvari koje ste pomenuli? Bavljenje politikom?

"Mislim da se ne bavimo ni politikom ni ekonomijom. Bavimo se tuđim kriminalom, bavimo se šundom. Da li Ceca nosi grudi broj 5 ili 6, kakva se usta trenutno nose, da li se kupaju i šta jedu ovi poznati po poznatosti. Ali, ne budimo naivni, u tome ima sistema."

Dakle?

"To je zaglupljivanje naroda kako bi se od njega moglo činiti šta ti je volja. Nije to samo kod vas i nas, to je u celom svetu tako. Međutim, svet se buni. Gori Španija, gori Grčka, država uzvraća suzavcima, vojskom. Ja ne vidim izlaz. Žao mi je što Hrvatska još sve mirno prihvata. Nadam se nekoj pobuni. Jer ovo je neizdrživo."

Kako vidite srpsko-hrvatske odnose danas?

"Ne razmišljam o njima. Isti su kao i hrvatsko-finski. Vidim da su ovi koji vladaju vešti glumci, uz izvinjenje umetnicima. I vaši i naši. Vladaju multinacionalne kompanije, a na nama je da izaberemo predsednika koji je veći ili manji lopov."

Društvena slika?

"Slična kao u Americi, s tim što je Amerika fašistička zemlja, a mi smo preslabi da bismo to bili. Mi smo servis američkog fašizma, Srbi ili Hrvati - nebitno je. Mi nemamo moć. Nemamo novac, pa nemamo ni stav. Nas ima četiri miliona, vas sedam, i kad Obama krene na Iran i pošalje 20.000 vojnika iz Hrvatske da tamo krepaju, ko može reći "Ja ne idem". Ne znam da li ste vi u NATO, ali i vi ćete crkavati po raznim zemljama u koje Amerika donosi demokratiju koja to, naravno, nije. Amerika je Amerika. Ona je najveći svetski problem, ali nije to od juče."
Milan

Nazad na vrh Ići dole

in memoriam

Počalji  Milan taj Uto Maj 15, 2012 6:01 pm

Nakon duge i teške bolesti napustio nas je naš Mojmir Križan. Rođen u Zagrebu, radio je na institutu za biofizikalnu kemiju Max-Planck u Göttingenu, autor brojnih članaka i knjiga o slobodi, multikulturalnosti i društvu. Križan je bio riječki gimnazijalac, veliki zaljubljenik u Rijeku s kojom ga je u zadnjem desetljeću spojila intenzivna suradnja s udrugom Slobodna Država Rijeka. Križan je od samog osnutka našu organizaciju predstavljao kao SDR konzul u Njemačkoj, predstavio nas je i na kongresu u Berlinu 2006. godine s temom Interkulturalnost u Hrvatskoj, a surađivao je i na izdanjima serije knjiga ‘Fijumanologija - Rijeka za radoznale’.

Veliki um, filozof, politolog, doktor znanosti, Križan je autor mnogobrojnih knjiga i članaka o slobodi, intelkulturalnosti, društvu i političkim sustavima objavljivanih u Književnim novinama, Iskri (Split/Zagreb), Dometima, Pressu (Rijeka), Rijeka danas, Novom forumu, Slobodnoj Dalmaciji, tjedniku Vreme (Beograd), Danasu, Vjesniku, Feral tribunu, Republici (Beograd), Hrvatskoj ljevici, Voice of Morden Judaism, Europa, Nachrichten der evagelichen Kirchengemeinde, Judichen Liberalen Gemeinde, Interkultureller dialog, Deutche Kommunitariernetzes, DML Bonn, Suvey (London), Osteuropa, Politici(Beograd), Novoj Makedoniji, Borbi, Oslobođenju, tjedniku Nin, Novom Listu, Slobodnoj Bosni, Globusu, Nacionalu, Večernjem listu, Monitoru, Gledištima, Theoria, Praxis International, Journal of applied Philosophy, Zborniku radova Pravnog fakulteta Split, Soviet studies, Pitanjima (Zagreb), Internationale Politik, Političkoj misli, Gottinger politik, Midstream, The Balkans (New York), Interkultureller dialog i mnogim drugim. Posljednja Križanova knjiga “Pluralizam i sloboda” objavljena je u izdanju udruge SDR prošle godine.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Edukacija drzavljana Rijeke

Počalji  Milan taj Uto Jun 12, 2012 1:28 pm

Intenzivni ljetni tečajevi engleskog i talijanskog u udruzi SDR!
U prostorijama udruge Slobodna Država Rijeka (Užarska 2/3) od 18. lipnja počinju intenzivni tečajevi talijanskog i engleskog jezika. Radi se u malim grupama po udžbenicima renomiranih inozemnih izdavača koji su sastavljeni baš za potrebe polaznika koji u kratkom roku žele naučiti strani jezik ili osvježiti svoje dosadašnje znanje jezika. Tečajeve vode kvalificirani profesori jezika s višegodišnjim iskustvom.

Upisi od 12.6.-15.6. 17-20 sati, Užarska 2/3

Cijena: 30 školskih sati 1200kn (2 x 600 kn)
(za članove SDR 20% popusta!)

E-mail: fluminensia@rijekadanas.com
Telefon: 091/501 82 59

https://www.facebook.com/fluminensiastranijezici
http://www.fluminensia.co.rn
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Nesto iz Rijeke,

Počalji  Milan taj Čet Avg 09, 2012 12:21 pm

Direktor mi je objasnio da radnici čeličnim šipkama udaraju po kontejnerima i šalju poruku kako će mu tim istim šipkama, ako ne dobiju plaću na vrijeme, razvaliti glavu.

Rekao mi je da se ne boji jer se ionako protiv sile ne može. Ako bude učinio čudo ostat će živ, ako ne bude lupači sakriveni iza kontejnera pretvorit će ga u krvavu kašu. Zgrozila sam se nad divljaštvom radnika koji na plaću nisu mogli čekati tri dana.

Danas? Danas se pitam kamo su nestali svi ti dečki iz osamdeset i neke? Nema njih, nema šipki, nema lupnjave, nema krvavih kaša u dverima naših gospodara?

Zašto se svi toliko bojimo? Ugasilo Forum, najbolji tjednik u Hrvatskoj. Novinari šute. Učiteljima se smanjuju plaće, šute. Stotine tisuća nezaposlenih, gladnih i očajnih čami doma i… šuti. Samo najhrabriji pucaju sebi u glavu.

Tko je u nama ubio potrebu da budemo ljudi? Da li je normalno miriti se sa crkavanjem na rate? Psihijatri nam ništa ne objašnjavaju, ludnice su prepune, posla preko glave.

Liječnici su u bolnicama od jutra do sutra jer svakoga ljeta moraju odraditi godišnji odmor. Što znači odraditi godišnji odmor? Nisu li u toku godine već odradili i zaradili godišnji odmor? Jesu li liječnici samo glupi ili prestrašeni?

Pred neki sam dan bila na riječkoj onkologiji. Pacijenti dobivaju kemoterapiju i… šute. Zgrada je ruševina, podovi truli, zidovi se ljušte vlažniji nego oni u nekoj podzemnoj tamnici, na jednog onkologa dolazi pitaj boga koliko pacijenata.

Rodbina zgrožena gleda u svoje najmilije kako najteže trenutke u životu prolaze okruženi užasom jednakim onom u njihovim tijelima. Zastrašujuće u toj rupi djeluje fotelja za primanje kemoterapije ružičasta poput Barbike.

Nečija donacija? Tko je odabrao boju? Smijati se? Plakati? Upucati? Ne, šutjeti treba. Postoje nacrti, riječka onkologija će uskoro postati nešto sasvim drugo. Kad uskoro zna se iako se ne zna.

Državi ne ide dobro. Kad isplati olimpijske mirovine, putovanja naših športskih funkcionera i njihovih ženica u London, kupi pedesetak audija obloženih kožom, oprosti dugove todorićima…

Ako nešto ostane Riječani i Istrijani koji u tisućama umiru od raka, brojke su tajna, sjest će, jedan po jedan, jedna po jedna, u ružičastu fotelju koja će zajedno sa još deset fotelja stajati u ružičasto oličenoj suhoj prostoriji.Možda već 2050.

Bože, kako smo mali, prestrašeni, bijedni… Odakle strah? Zašto smo sretni kad za rad svetkom i petkom dobijemo tri tisuće kuna? Nemam odgovor. Srećom, imam neku godinu pa moja agonija vjerojatno neće dugo trajati.

Ali mladi? Čemu se oni nadaju? Odlasku u Afganistan, Siriju, Libiju, Iran, Irak? Naša će se djeca pod američkom zastavom hraniti leševima “terorista” koji imaju nesreću da žive na nafti?

Možda nitko ne razmišlja poput mene jer ljudi nemaju vremena. Ja živim od prodaje onoga što su mi roditelji ostavili, zato sanjam neki novi svijet.

Većina mojih vršnjaka nije te sreće, ubadanje plastičnih boca jedina im je radost. Ljudi srednjih godina na crno voze kamione u Italiji ili čuvaju prastare none, dvadeset i četiri sata dnevno, trideset dana, tisuću eura.

Baš nikome ne pada na pamet uzeti šipku u ruku pa je na kraju posla ubosti u krvavu kašu. Šteta. A drugačije ne ide i nikad neće ići.

Što bismo mogli izgubiti kad bismo krenuli? Ono, baš krenuli. Bez najave. Bez dozvole. Ne ulicama koje su nam oni odredili. Što bismo izgubili? Život? Ovo je život?

Doduše, neki će reći, krenuli su ljudi u Americi, Francuskoj, Španiji, Grčkoj, Italiji…Šta se promijenilo? Dobili su pendrekom po glavi, lisice oko ruku ili su bili istuširani vodenim topovima.

Moderni kapitalizam je zaista ubio boga u proleterima svih zemalja koji nikako da se ujedine. Ubijte me. Nikad neću povjerovati da devedeset i devet posto ljudi ne može satrti onih jedan posto.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Ne umire,

Počalji  Milan taj Sub Feb 02, 2013 8:18 pm

Vedrana Rudan – Umirem
Nevjerojatno. Moji vršnjaci su ili na samrti ili u zemlji ili u urni. Oni koji još bauljaju na internetu traže koliko će još potegnuti. Jučer su me rasturali bolovi u trbuhu. Jedan od mojih vršnjaka ubačen je u jamu u trinaest sati. Groblje mi je u blizini kuće ali nisam otišla na pogreb jer sam bila na samrti. Rak crijeva? Pod hitno mi treba kolonoskopija!

Nisam se usudila sjesti u auto i odvesti u bolnicu, nazvala sam prijatelja, starog liječnika, rekao mi je: “Lezite na kauč.” Legla sam. “Svom snagom prstima pritisnite bolno mjesto.” Pritisnula sam. “A sada naglo popustite pritisak.” Popustila sam. “Što se dogodilo?” “Ništa.” “Onda vam nije ništa.”

Trenutno mi je želudac u grlu. Skočila sam na internet i potražila simptome raka želuca. Slabost, povraćanje, pad na težini, gubljenje apetita. Pred sat sam vremena pojela torteline sa sirom i špinatom, jednu čokoladu, dvije čaše kokakole, na težini sam dobila pet kilograma u dva tjedna, koji me jebeni rak ždere?

Imam šezdeset plus i užasnuta sam. Svi oko mene umiru, krug se steže a ja to baš nikako ne mogu prihvatiti kao normalno. Prosječan životni vijek žene je osamdeset i pet, daleko sam ja od toga, daleko su od toga bili i oni oko mene, pa ipak…Ništa me ne raduje.

Osluškujem svoje tijelo, svaka me bol dovodi do ludila, ruke mi se i znoje i tresu, osjećam trnce u nogama, srce mi skače izvan svakog ritma. Što ću učiniti sa sobom? Da li sjediti na kauču i čekati smrt, ili…Ili što? Uživati u životu. Uživati? Što mene raduje?

Zdrava hrana bez soli, papra, masti, šećera, skuhana na pari? To će mi produžiti čekanje na smrt? Seks me ne zanima. Ni vječna ljubav. Ni lova. Ni putovanja. Ni kuhanje. Ni pranje prozora. Ni dolazak proljeća. Ni susret sa nepoznatim, visokim, crnim muškarcem.

Jebeš ovakav život! Ne, nikakva mi utjeha nije što umiru i oni koji imaju i jahtu i ogromnu kuću i nekoliko automobila, zajedno smo rasli, sve sam ih mrzila zbog toga što su u životu pokrali. A danas kad su prah ili na putu prema urni, danas ih žalim jer mi svojim žutim licima poručuju što me čeka.

Starost je, još nisam službeno stara, nemam pravo ne bespalatan pokaz, starost je odvratna. Lice ti visi, ruke osute pjegama i pakleni strah svake večeri da nećeš moći oka stisnuti. Od straha od bolova ili od bolova. Ma, stvarno, jebeš takav život. A bojim se skočiti sa Krčkog mosta, što ako za vrijeme leta požalim, tablete nisu baš sigurne, pod vlak mi se ne da skakati jer kod nas nikad ne znaš kad će naići, da li će naići ili će se putem raspasti. Užeta se bojim, ne volim kad me nešto steže oko vrata.

Muž me htio utješiti, on nema tih problema, ne zna da mu je smrt bliže jer muškarci kraće žive, stavio mi je u plejer disk Eve Cassidy. Nikad nisam čula za Evu, ženska fenomenalno pjeva. Baš me digla. Doduše, pomislila sam, lako njoj pjevati kad ima dvadeset i pred njom je život. Zanima me kako bi pjevala da joj smrt kuca na vrata.

“Super peva”, rekla sam mužu, “tko je ta klinka?” “Ta klinka je na koncertu pjevala “Kako je krasan svijet”, u dvorani su bili njeni roditelji, pjevala je dva mjeseca prije smrti, umrla je u trideset i trećoj.” Jebote! Ljubomorna sam na mrtvu curu? Koja sam ja glupača. Umjesto da brojim koliko sam godina na dobitku brojim ono sitno do kraja?

Zbog straha od raka crijeva nisam pojela umjetnu pitu od jabuka kupljenu u “Mlinaru”. Ovoga je trena ipak žvačem. Bolje smrt, kad je već tako blizu, dočekati uživajući u životu i slušajući fenomenalnu Cassidy. Pokoj joj duši.

Da, i baš me briga što je Hrvatska u ovakvom kurcu. Ja bih bila stara i da živim u Švicarskoj.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Priopcenje

Počalji  Milan taj Sre Avg 21, 2013 4:18 pm

HRVATSKA - Unuka Josipa Broza Tita Saša Broz, upravnica Opere HNK Rijeka, oglasila se na svojem Fejsbuk profilu reagujući na vrlo zanimljiv način na tvrdnje da je njen deda zapravo bio Poljak ili Rus.

“Ovim putem zahvaljujem CIA i svim radnicima iste agencije na višegodišnjim naporima da otkriju pravo poreklo mog dede. Poljak kažu ili Rus. Ali, sa žaljenjem moram da razočaram dotičnu instituciju i javno obznanim da moj deda nije ni postojao već je bio proizvod hipnotizirane mase koja je, kako bi zabavila sebe i zafrknula CIA izmislila svog 'Čarobnjaka iz OZ-a'. A postoji i dokaz da sam JA rasna Brazilka poreklom sa Kamčatke i da sa gore navedenim Titom nemam nikakve veze!”, napisala je unuka Josipa Broza Tita.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

2012

Počalji  Milan taj Pet Apr 04, 2014 10:29 am

Rijeka od Vlade Kukuriku koalicije dobiva šamare na isti način kako ih je u proteklih dvadeset godina dobivala od HDZ-ove vlasti, ustvrdio je danas tajnik Liste za Rijeku Predrag Miletić, podsjećajući na pokušaj preseljenja Nacionalne središnjice za nadzor pomorskog prometa u Split te odustanka od izgradnje autoceste Rijeka-Žuta lokva jer premijer Zoran Milanović smatra kako je autocesta prema Dubrovniku važnija od ovog pravca.  affraid 
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Milan taj Pet Apr 18, 2014 12:26 am

Poštovani,
Ovim putem vas pozivamo na konferenciju „Prava nacionalnih manjina i dvojezičnost“ u organizaciji udruge Sobodna Država Rijeka koja će se održati u četvrtak 24. travnja 2014. u Grand Hotelu Bonavia s početkom u 18 sati.
Cilj konferencije je rasprava o ulozi i pravima nacionalnih manjina te njihovom doprinosu u društvu. Glavne teme će izlagati sr.sc. Danko Plevnik, politolog i novinar Neven Šantić, dr. sc. Ljubinka Toševa Karpowitz i mr. kulturologije Ernie Gigante Dešković.
U prilogu je službeni poziv na konferenciju, molimo vas da ukoliko ste u mogućnosti proslijedite ovaj poziv svima koji bi po vašem mišljenju bili zainteresirani. S obzirom na ograničen kapacitet dvorane molimo vas da svoj dolazak prijavite na email adresu minorities@rijeka-drzava.com. Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju.

Srdačan pozdrav,
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics