KOMUNISTICKA PARTIJA SRBIJE JOSIP BROZ

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Ići dole

KOMUNISTICKA PARTIJA SRBIJE JOSIP BROZ

Počalji  Milan taj Sre Okt 21, 2009 10:09 pm

U osnivanju....
Milan

Broj poruka : 7174
Datum upisa : 26.06.2008

Pogledaj profil korisnika http://www.yu centar tito

Nazad na vrh Ići dole

Predistorija....

Počalji  Milan taj Sre Okt 28, 2009 12:46 pm

Feljton
OSTALO JE MRTVO SLOVO NA PAPIRU
Broj 58 | Piše: Filip Latinovicz • 09. april 2009

I što poslije svega reći o Partiji koja je četrdeset i pet godina vladala Jugoslavijom, da bi se preko noći pretvorila u prah i pepeo? A što drugo, nego „slava joj i vječna pamjat“: od osnivanja pa do osvajanja vlasti, KPJ je prošla trnovit put kao nijedna druga naša politička organizacija.

NEKAD SMO IMALI JEDNU PARTIjU, A DANAS NA PROSTORU BIVŠE jUGOSLAVIjE POSTOjI PREKO 600 PARTIjA. NEKAD SMO IMALI jEDNU OD NAJJAČIH KOMUNISTIČKIH PARTIJA U EVROPI, A DANAS NA PROSTORU BIVŠE jUGOSLAVIjE NEMA NITI jEDNE PARLAMENTARNE KOMUNISTIČKE PARTIjE.

Tek što je osnovana, već na prvim izborima 1920. godine, KPJ je osvojila 59 poslaničkih mandata i postala treća po snazi stranka u državi (dakle, ni tada u monarhističkoj Jugoslaviji, KPJ nije bila neka marginalna sekta, već ozbiljna politička snaga), ali je ubrzo stavljena izvan zakona. Kada je bauk komunizma počeo kružiti i Jugoslavijom, vlast je proglasila Obznanu, akt kojim se „zabranjuje komunistička propaganda“; donosi se Zakon o zaštiti države i naroda i KPJ postaje zabranjeno voće, a zabranjeno voće je, kao što znamo, najslađe voće; slijedi faza ilegalne borbe, progoni, robije, tamnice, a u jednoj od tih tamnica Moša Pijade i Rodoljub Čolaković prevode Marxov Kapital; Spasoje Stejić baca bombu na fijaker kralja Aleksandra, a mladi Alija Alijagić puca na ministra unutrašnjih poslova Milorada Draškovića (danas se to zove terorizam, ali onda se to zvalo anarhokomunizam, i Partiji je dugo trebalo da iz faze individualnog terora prijeđe u fazu masovnog otpora); razvija se plodna izdavačka djelatnost (jedno vrijeme izlazi čak 18 partijskih listova i časopisa s ukupnom tiražom od oko 740.000 primjeraka, što je u usporedbi s današnjim strankama i njihovom izdavačkom djelatnošću kao nebo i zemlja); infiltrira se u sindikate (po Statutu usvojenom još na Vukovarskom kongresu, radnici, odnosno članovi sindikata mogli su postati članovi Partije bez provjere, dok su svi ostali morali ispuniti stroge uvijete) i organizira štrajkove (npr. štrajk rudara u Sloveniji i Hrvatskoj, štrajk građevinara i metalaca u Beogradu, štrajk brodaraca na Čukarici); šalje dobrovoljce u španjolski građanski rat (više od 1.300 jugoslavenskih dobrovoljaca borilo se na strani republikanaca, a među njima i istaknuti revolucionari Blagoje Parović, Vladimir Čopić, Marko Orešković, Božidar Maslarić i drugi); preko Crvene pomoći organizira prikupljanje hrane, odjeće, lijekova i drugih potrepština za ispaćeni ruski narod; iz zemlje prelazi u inozemstvo (Četvrti kongres održan je 1928. godine u Drezdenu, dok je u Beču osnovan tzv. zagranični biro CK), da bi se nakon junskog savjetovanja 1936. godine vratila ponovno u zemlju; od IV do V zemaljske konferencije, od nemila do nedraga; između „belog terora“ šestojanuarske diktature (koja je pokosila kao bijela kuga sam partijski vrh: 1929. godine nakon zvjerskog mučenja ubijen je na austrijsko-jugoslavenskoj granici organizacioni sekretar CK KPJ Đuro Đaković, kod Samobora u okršajima sa žandarima ginu sekretari SKOJ-a Mijo Oreški i član Birao CK SKOJ-a Janko Mišić, ubijeni su Marko Mašanović, Josip Debeljak, Rista Samardžić, Josip Kolumbo, Božo Vidas Vuk i mnogi drugi) i Staljinovih „velikih čistki“ iz druge polovice tridesetih godina (kada su pod optužbom da su „imperijalistički špijuni“ likvidirani Filip Filipović, Josip Česmički alijas Milan Gorkić, Stjepan Cvijić, Kamilo Horvatin, Kosta Novaković, Radomir Vujović, Ivan Gržetić, Đuro Cvijić i dr.), između čekića i nakovnja, Partija se kalila u borbi kao čelik u skladu s onom „što te ne ubije, to te ojača“, a kao čedo Kominterne ona je dugo lutala i vrludala, iako je u ključnim trenucima znala zauzeti ispravan stav; organizirana po „ćelijama“, u vječnom strahu i konspiraciji, Partija je među svojim članovima razvila posebni komunistički moral: asketizam, solidarnost, požrtvovnost, drugarstvo, svega onoga čega danas više nema i što nam fali; od jednog do drugog kongresa, kroz bure i oluje, u tom predratnom razdoblju, Partija je prošla i „sito i rešeto“ i preživjela „dječju bolest ljevičarstva“ – frakcionaštvo, grupaštvo, sektaštvo i razne unutrašnje lične sukobe, koji su je razjedali godinama kao karcinom.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Dodatak...

Počalji  Milan taj Sre Okt 28, 2009 1:05 pm

Opet postavljam pitanje - zašto nije naredio oslobađanje Jasenovca, koji je nesmetano radio sve do pada NDH?!?!?!?! To mu je trebala biti moralna dužnost, ali nije ju ispunio.
Rezultat je uglavnom porazan za narod čiji je glavni grad imenovao za centar SFRJ.
Drugar , nije mi jasno tko je to drugi "naredio" oslobadjanje Jasenovca ?
Drugar , TKO JE OSLOBODIO JASENOVAC ???
Chetnici, Armija Republike Srbije, Nedicevci , Ustashe , SS ???
Gdje su se nalazile glavne snage NOVJ 1943 i koliko su brojale vojnika ???
Drugar , koji vam je k**** ???
Gdje su se odvijale 1,2,3,4,5,6 neprijateljska ofanziva ???
Kako vas nije samo sramota ?
Trebalo je doci do jasenovca gdje se u tom trenutku nekoliko hiljada ljudi nalazilo (to je klaonica u kojoj ljudi dolaze , ubijaju se i nestaju ) ???
Oslobadjanje Jasenovca nebi nista znacilo osim (nesmijem reci bespotrebne - naravno da je potrebno ) velikih zrtava i velika opasnost da se ishod drugog svjetskog rata za Titove partizane pretvori u njihov grob !
Sta mislis koliko su patili mnogi Komunisti kojima su obitelji bile ubijane u tom casu u Jasenovcu , a bili su toga svjesni da je sve to najperverzniji mamac Traurig
Zbog cega nisu Amerikanci , Englezi , Francuzi itd. oslobodili Ausvic ???
Zar ste toliko naivni , zar ste toliko slijepi , boze ...
Zar je moguce da su i vas ovdje vec otrovali sa svim mogucim glupostima ?
Pogledajte desavanja 90' , sjetite se ubijene djecice , sjetite se silovanih djevojaka,zena ... , sjetite se nevino pobijenih , SA SVE TRI STRANE I SIRE (nisu samo Muslimani,Srbi i Hrvati bili uvuceni u taj sukom nego i Romi i svi oni koji su se tu trenutno nalazili Idee )
Cak ni najveci Nacionalisti , cak i najljuci protivnici ne tvrde da smo ubijali djecu,zene,bolesne !!!
MOJ STRIC JE PREZIVIO BLAJBURG , i to u Ustashkoj uniformi !
Kako je to moguce , ako su Komunisti bili toliko zlocinci ???
Kako je moguce da se sada javljaju po srbiji hiljade bivsih ubica,chetnika koji traze ista prava kao i partizani ???
Zar ih nismo pobili ???
Nazalost , istina je jos okrutnija ,
DA SMO IH POBILI ,
SADA BI SMO ZIVJELI U SOCIJALIZMU !

Nazad na vrh Ići dole

* Ipak se okrece*...

Počalji  Milan taj Pet Okt 30, 2009 2:36 pm

Milan

Nazad na vrh Ići dole

Pravi put

Počalji  Milan taj Uto Nov 03, 2009 4:43 pm

е хедонистичке димензије.

Четврто, бескласно комунистичко друштво надилази и радикално докида услове и ондносе опосредоване и отуђене егзистенције. Најдубљи смисао комунизма је укидање свих постојећих облика и извора људске отуђености. Разотуђење мора да захвати све виталне сфере - од производње до културног стваралаштва и других области друштвене својине. У овом контексту су и идеје о одумирању државе и политике као отуђених сфера човековог битисања.

Пето, комунизам је конципиран као интернационални феномен. Маркс и Енгелс нису предвиђали могућности да се комунистичког друштво остварује у границама једне земље или уже групе земаља. Додуше, они су у првој фази свог мисаоног развоја заступали доста слично гледиште и у односу на социјализам. Касније су донекле изменили свој став и допуштали могућност да прелазак из класног у бескласно друштво (он је за њих увек био смисао и суштина социјализма) буде отворен у групи земаља, под условом да се у тој групи налаи већи број крупних, развијених капитлаистичких земаља. С друге стране, кад је реч о комунизму, они су инсистирали да то мота да буде преврат који ће захвалити све разваљене земље. На једном месту они кажу да је комунизам ''...емпиријски могућ само као 'наједном', истовремено произведено дело владајућих народа, што претпоставља универзални развитак производних снага и њима везани развитак светског саобраћаја''.

Преузето из: Бранко Прибићевић - Социјализам светски процес, Београд, 1979.

Електронска обрада: vihor92@gmail.com
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Da se podsetimo...

Počalji  Milan taj Pet Nov 06, 2009 11:21 pm

PostPostano: 18.12.2007, 20:44 Naslov: Lenjin - Oproštajno pismo švajcarskim radnicima Citirajte i odgovorite
V.I.Lenjin
Oproštakno pismo švajcarskim radnicima

Drugovi švajcarski radnici!

Odlazeći iz Švajcarske u Rusiju radi nastavljanja revolucionarno—internacionalističkog rada u svojoj otadžbini, mi, članovi Ruske socijal—demokratske radničke partije, ujedinjene oko Centralnog komiteta (za razliku od druge partije, koja nosi isto ime, ali koja je ujedinjena oko Organizacionog komiteta), šaljemo vam drugarski pozdrav i izraz dubokog priznanja za drugarski ondos prema emigrantima.
Dokle su vas otvoreni socijal—patrioti i oportunisti, švajcarski „grtlijanci’’, koji su, kao i socijal—patrioti svih zemalja prešli iz tabora proleterijata u tabor buržoazije, dokle su vas ti ljudi otvoreno pozivali da se borite protiv štetnog uticaja inostranaca na švajcarski radnički pokret – dok su prikriveni socijal—patrioti i oportunisti, koji čine većinu među vođama švajcarske partije, vodili u skrivenom obliku istu takvu politiku – dotle mi moramo izjaviti da smo od strane revolicionarnih socijalističkih radnika Švajcarske, koji stoje na internacionalističkom gledištu, nailazili na plamene simpatije i da smo za sebe izvukli mnogo koristi i drugarskog opštenja sa njima.
Mi smo uvijek bili osobito oprezni kad smo govorili o onim pitanjima švajcarskog pokreta za čije je upozoravanje potreban dug rad u lokalnom pokretu. Ali oni od nas koji (a taj broj ne iznosi više nego deset do petnaest ljudi) bili članovi švajcarske socijalističke partije, smatrali su za svoju dužnost da u opštim i bitnim pitanjima međunarodnog socijalističkog pokreta odlučno zastupaju svoje gledište, gledište „Cimervaldske ljevice’’, da se odlučno bore ne samo protiv socijal—patriotizma, nego i protiv pravca takozvanog „centra’’, kome pripadaju R. Grrim, F. Pnajder, Žak Šmid i drugi u Švajcarskoj, Kauciki, Haze, „Arbeitgemeinschaft’’ u Njemačkoj, Longe, Presman i drugi u Francuskoj, Snuden, Ramzej Makdonald i drugi u Engleskoj, Turati, Traves i njihovi prijatelji u Italiji, gorepomenuta partija „Organizacacionog komiteta’’ (Akselrod, Martov, Čheizde, Skobeljev i drugi) u Rusiji.
Mi smo solidarno radili sa onim revolucionarnim socijaldemokratima Švajcarske koji su se okupili delimično oko časopisa „Freie Jugend’’110, koji su sastavlali i širili motive referenduma (na njemačkom i francuskom jeziku), sa zahtjevom da se u aprilu 1917. g. sazove kongres partije radi rješavanja pitanja o stavu prema ratu – koji su na ciriškom kantonalnom kongresu u Tesu predložili rezoluciju mladih i „lijevih’’ po pitanju rata111 – koji su izdali i širili u nemim mjestima francuske Švajcarske (u martu 1917. godine) letak na francuskom i njemačkom jeziku – „Naši uslovi za mir’’ itd.
Mi šaljemo bratskim pozdrav onim drugovima s kojima smo radili ruku pod ruku, kao jednomišljenici.
Za nas nije podlegao i ne podleži ni najmanjoj sumnji da imperijalistička engleska vlada neće ni po koju cijenu propustiti u Rusiju ruske internacionaliste, nepomirljive protivnike nastavljanja imperijalističkog rata od strane Rusije.
U vezi sa tim mi se moramo ukratko zadržati na našem shvatanju zadataka ruske revolucije. Mi smatramo da to treba učiniti utoliko prije što se preko švajcarskih radnika možemo i moramo obratiti njemačkim, francuskim i italijanskim radnicima, koji govore istim jezicima kojim i stanovništvo Švajcarske, stanovništvo koje je dosada uživalo dobra mira i relativno najveće političke slobode.
Mi ostajemo apsolutno vjerni izjavi koju smo dali u Centralnom organu naše partije, u listu „Socijal—demokrat’’, koji je izlazio u Ženevi, u 47 broju, od 13 oktobra 1915. godine. Mi smo tamo rekli, ako u Rusiji pobijedi revolucija i na vlast dođe republikanska vlada koja želi da nastavi imperijalistički rat, rat u savezu sa imperijalističkom buržoazijom Engleske i Francuske, rat radi osvajanja Carigrada, Jermenije, Galicije itd. Itd, da ćemo mi biti najodlučniji protivnici takve vlade, da ćemo mi biti protiv „odbrane otadžbine’’ u takvom ratu.
Približno takav slučaj je nastupio. Nova vlada Rusije, koja je vodila pregovore sa bratom Nikole II o uspostavljanju monarhije u Rusiji i u kojoj najglavnije, presudne položaje zauzimaju monarhisti Ljvov i Gučkov, ta vlada nastoji da obmane ruske radnike pomoću parole „Nijemci moraju svrgnuti Viljema’’ (pravilno! Ali zašto se ne bi dodalo: Englezi, Italijani i drugi – svoje kraljeve, a Rusi svoje monarhiste, Ljvova i Gučkova??). Ta vlada nastoji da pomoću takve parole i ne objavljujući one imperijalističke, pljačkaške ugovore koje je carizuam zaključio sa Francuskom, Engleskom i drugima, i koje je vlada Gučkova—Miljukova—Kerenskog potvrdila – prikaže svoj imperijalistički rat s Njemačkom kao „odbrambeni’’ (tj. kao pravedni i opravdan čak i sa gledišta proleterijata) - da kao „odbranu’’ ruske republike (koje u Rusiji još neme i koju Ljigovi i Gučkovi još nisu čak ni obećali da će osnovati!) prikažu odbranu pljačkaških, imperijalističkih, razbojničkih ciljeva ruskog, engleskig itd. kapitala.
Ako govore istinu posljednje telegrafske vijesti, koje ukazuju na to da je između otvorenih ruskih socijal—patriota (tipa g. g. Plehenova, Zesuličeve, Potresova itd.) i partije „centra’’, partije „Organizacionog komitera’’, partije Čheizea, Skobeljeva i drugih, došlo do nečega nalik na zbliženje na bazi parolole: „dogod Nijemci ne svrgnu Viljema, naš rat je odbramben’’ – ako je to istina, odnda će mo mi sa udvostručenom energijom povesti borbu protiv partije Čheidza, Skobeljeva i drugih, borbu koju smo mi i ranije uvijek vodili sa tom partijom zbog njenog oportunističkog, kolebljivog, nesigurnog političkog držanja.
Naša je parola: nikakve podrške vladi Gučkova—Mijukova! Obmanjuje narod onaj koji govori da je takva podrška potrebna radi borbe protiv uspostavljanja carizma. Naprotiv, upravo je Gučkovljeva vlada već vodila pregovore o uspostavljanju monarhije u Rusiji. Samo su naoružavanje i organizacija proelterijata kadri da spriječe Miljukove i Koda uspostave monarhiju u Rusiji. Samo je revolucionarni proleterijat Rusije i čitave Evrope, koji ostaje vjeran internacionalizmu, kadar da izbavi čovjačnstvo strahota imperijalističkog rata!
Mi ne zatvaramo oči pred ogromnim teškpćama koje očekuju revolucionarno—internacionalistričku avangardu perleterijata Rusije. U takvo vrijeme koje mi doživljujemo moguće su najoštrije i najbrže promjene. U 47 broju „Socijal—demokrata’’ mi smo jasno i otvoreno odgovorili na pitanje koje se samo sebi nameće: šta bi aša partija uradila kad bi je revolucija još ovoga časa dovela na vlast? Mi smo odgovorili: (1) mi bismo smjesta ponudili mir svima zaraćenim narodima, (2) objavili bismo naše uslove mira, koji se sastoje u momentalnom oslobađanju svih kolonija i svih ugnjetenih ili nepunopravnih naroda, (3) odmah bismo otpočeli i doveli do kraja oslobađanje naroda koje ugnjetavaju Velikorusi, (4) mi ni na trenutak ne obmanjujemo sebe da bi takvi uslovi bili neprihvatljivi ne samo za monarhisitičku, nego i republikansku buržoaziju Njemačke, i ne samo Njemačku, nego i za kapitalističke vlade Engleske i Francuske.
Mi bismo morali voditi revolucionarni rat protiv njemačke, i ne samo njemačke buržoazije. Mi bismo taj rat poveli. Mi nismo pacifisti. Mi smo protivnici imperijalističkih ratova oko podijele plijena između kapitalista, ali smo mi uvijek proglašavali za apsurd to, kada bi se revolucionarni proleterijat odrekao revolucionarnih ratova koji mogu biti nužni u interesu socijalizma.
Zadatak koji smo mi ocrtali u 47 broju „Socijal—demokrata’’ džinovski je velik. On se može riješiti samo u dugom nizu velikih klasnih bitaka između proleterijata i buržoazije. Ali nisu naša nestrpljivost, nisu naše želje, već objektivni uslovi, stvoreni imperijalističkim ratom, doveli čitavo čovječanstvo u ćorsokak, stavljali ga pred dilamu: ili da dopusti da pogine još nekoliko miliona ljudi i da do kraja razori svu evropsku kulturu, ili da pravda vlast u svim civilizovanim zemljama u ruke revolucionarnog proleterijata, da ostvari socijalističku revoluciju.
Ruskom proleterijatu pala je u dio velika čast da otpočne niz revolucija, koje sa objektivnom nužnošću rađa imperijalistički rat. Ali je nama apsolutno tuđa misao da smatramo ruski proleterijat izabranim proleterijatom među radnicima drugih zemalja. Mi vrlo dobro znamo da je proleterijat Rusije slabije organizovan, pripremljen i svijestan od radnika drugih zemalja. Ne neka posebna svojstva, nego samo specijalno nastali istorijski uslovi učinili su ruski proleterijat za izvjesno, možda veoma kratko vrijeme inicijatorom revolucionarnog proleterijata čitavog svijeta.
Rusija je seljačke zemlja, jedna od najzaostalijih evropskih zemalja. Socijalizam u njoj ne može neposredno i momentalno pobijediti. Ali seljački karakter zemlje, uz ogroman sačuvani zemljišni fond plemića—spahija, na bazi iskustva iz 1905 godine, može buržoakso—demokratskoj revoluciji u Rusiji dati ogroman zamah i pretvoriti našu revoluciju u prolog svjetske socijalističke revolucije, u stepenik koji vodi ka njoj.
U borbi za te ideje, koje su u potpunosti potvđene i na iskustvu iz 1905 godine, i na onom iz proljeća 1917 godine, formirala se naša partija, nepomirljivo ustajući protiv ostalih partija, i za te ideje mi ćemo se i ubuduće boriti.
U Rusiji socijalizam ne može neposredno i momantalno pobijediti. Ali seljačka masa može dovesti neminovnu i sazrelu agrarnu revoluciju do konfiskacje itavog nesagledivog spahiskog zemljišnog posjeda. Tu parolu mi smo uvijek postavljali, i nju su sada u Petrogradu postavili i Centralni komiter naše partije, i list naše partije „Pravda’’. Za tu parololu proleterijat će se boriti, nimalo ne zatvarajući oči pred neminovnošću ogorčenih klasnih sukoba između poljoprivrednih najamnih radnika i njima bliskih najsiromašnijih seljaka, s jedne strane, i imućnih seljaka, koje je ojačala Stolipinova sgrarna „reforma’’ (1907 – 1914. godine), s druge strane. Ne treba zaboravljati da su 104 seljačka poslanika i u prvoj (1906) i u drugoj (1907) Dumi iznijela revolucionaran agrarni projekt, koji zahtijeva nacionalizaciju svih zemljišta i raspolaganje njima preko mjesnih komiteta, izabranih na bazi punog demokratizma.
Takva revolucija, sama po sebi, ne bi još bila ni najmanje socijalistička. Ali bi ona dala ogromnog potstreka svjetskom radničkom pokretu. Ona bi vanredno ojačala pozicije socijalističkog proleteriajta u Rusiji i njegov uticaj na poljoprivredne radnike i najsiromašnije seljake. Ona bi gradskom proleterijatu omogućila da razvije, oslanjaući se na taj uticaj, takve revolucionarne organizacije kao što su „sovjeti radničkih poslanika’’, da njima zamjeni stara oruđa za ugnjetavanje, koja su pripadala buržoaskim državama, vojsku, policiju, činovništvo, da sprovede – pod pritiskom nepodnosivo teškog imperijalsitičkog rata i njegovih podljedica – niz revolucionarnih mjera u cilju kontrole proizvodnje i raspodjele proizvoda.
Ruski proleterijat ne može samo svojim snagama pobijedonosno završiti socijalističku revoluciju. Ali on može ruskoj revoluciji dati takav zamah koji će stvoriti najbolje uslove za nju, koji će je u izvjesnom smislu otpočeti. On može da olakša siruaciju za stupanje u odlučne bitke svoga glavnog, najvernijeg, najpouzdanijeg saradnika, evropskog i američkog socijalističkog proleterijata.
Neka se malovjerni predaju očajanju povodom privremene pobjede u evropskom socijalizmu takvih odvratnih lakeja imperijalističke buržoazije kao što su Šajdemani, Legini, Davidi i Ko u Njemačko, Samba, Ged, Renodel i Ko u Francuskoj, fabijanci i „laburisti’’112 u Engleskoj. Mi smo čvrsto ubijeđeni da će talasi revolucije brzo smesti tu prljavu pjenu na svjetskom radničkom pokretu.
U Njemačkoj već vri raspoloženje proleterske mase, koja je čovječanstvu i socijalizmu tako mnogo dala svojim upornim, istrajnim, energičnim organizacionim radom tokom dugih decenija evropskog „zatišja’’ 1871—1914 godine. Budućnost njemačkog socijalizma ne pretstavljaju izdajnici Šajdemani, Legini, Davidi i Ko, niti takvi kolebljivci, beskarakterni političari, prisutni šablonerijom „mirnog’’ perioda, kao što su to g.g. Haze, Kaucki i njima slični.
Ta budućnost pripada onom pravcu koji je dao Karla Libknehta, koji je stvorio „grupu Spartak’’, koji je vodio propagandu u bremenskoj „Arbeiterpolitik’’.113
Objektivni uslovi imperijalističkog rata služe kao garantija za to da se revolucija neće ograničiti na prvu etapu ruske revolucije, da se revolucija neće ograničiti na Rusiju.
Njemački proleterijat je najvrjerniji, najpouzdaniji saveznik ruske i svjetske proleterske revolucije.
Kada je naša partija dala u novembru 1914. godine parolu: „pretvaranje imperijalističkog rata u građanski rat’’ ugnjetenih protiv ugnjetača, za socijalizam – ta parola bila je dočekana sa neprijateljstvom i zlobnim potsmjesima od strane socijal—patriota, sa nepovjerljivo—skeptičkim, beskarakterno—iščekujućim ćutanjem od strane socijal—demokrata „centra’’. Nemački socijal—šovinist, socijal—imperijalsit David nazvao ju je „ludačkom’’, a predstavnik ruskog (i anglo—ruskog) socijal—šovinizma, socijalizma na riječima, imperijalizma na djelu, gospodin Plehanov, nazvao ju je „smiješnom fantazmagorijom’’ (Mittelding zwischen Traum und Komodie)*. A predstavnici centra ograđivali su se ćutanjem ili vulgarnim vicevima povodom te „prave linije, povučene u bezvazdušnom prostoru’’.

Sada, poslije marta 1917. godine, samo slijepac ne može vidjeti da je ta parola tačna. Pretvaranje imperijalističkog rata u građanski rat postaje činjenica.

Neka živi proleterska revolucija u Evropi, koja sada počinje!

Po nalogu drugova koji odlaze, članova Ruske socijal—demokratske partije (ujedinjene oko Centralnog komitera), koji su ovo pismo usvojili na sastanu od 8. aprila (po starom) 1917. godine.

N. Lenjin
Napisano 26. marta (8. aprila) 1917. godine
Be
110 „Freie Jugend’’ („Slobodna omladina’’) – organ švajcarske socijal—demokratske organizacije omladine; izdavan je u Cirihu, od 1906. do 1918. godine. Za vrijeme svjetskog imperijalisičkog rata (1914—1918) pripadao Cimervadlskoj levici.
111 Misli se na „Prijedlog o izmjenama u rezolucij po pitanju rata’’, koji je napisao V.I.Lenjin i koji je u ime švajcarskih levih socijal—demokrata podnesen na kantonalnom kongresu u Tesu, koji je održan 11—12 februara 1917. godine.
112 „Laburistima’’ Lenjin naziva laburiste—članove Radničke partije (Labour Partry)
113 „Arbeiterpolitik’’ („Radnička politika’’) – nedeljni legalni časopis; izdavala ga je bremenska grupa njemačkih lijevih socijal—demokrata, od 1916 do 1919. godine.
* Nešto između sna i komedije. – Prev.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Ivo Lola Ribar

Počalji  Milan taj Pon Nov 09, 2009 11:20 pm

IVO LOLA RIBAR

Ivo Ribar-Lola kako je u svom najranijem detinjstvu prozvan zbog svog nemirnog duha, proslavljeni omladinski tribun i višegodišnji sekretar SKOJ-a, rodio se u jeku I svetskog rata 23. aprila 1916. godine u Zagrebu.
Lola je bio veoma nadareno dete. Sa jedva navršenih 5 godina savladao je čitanje, pisanje i računanje. U osnovnoj školi naučio je francuski, a kao srednjoškolac esperanto, nemački, engleski, ruski i italijanski.
Lola je veoma rano izrastao u lik mladog čoveka koji se ne miri sa postojećim i požrtvovano bori za jedan bolji svet, pravičnije i humanije odnose. Kao takav usvojio je komunističke ideale za koje je govorio da «će jednom osvojiti svet».
Vreme kada je Lola stupio na Beogradski univerzitet bilo je razdoblje naglog uspona revolucionarnog studentskog pokreta. On se 1935. godine potpuno predao studentskom i radničkom pokretu. Te godine postao je član Saveza komunističke omladine Jugoslavije, a ubrzo i član Akcionog odbora stručnih ekonomskih, kulturnih i sportskih udruženja Beogradskog univerziteta.
U narednim godinama pred početak Drugog svetskog rata Lola će biti izuzetno aktivan. Učestvovaće u nekoliko velikih štrajkova na Beogradskom univerzitetu, a predstavljaće omladinu i na mnogim skupovima i kongresima. Predvodio je 1936. godine jugoslovensku omladinu na međunarodnom kongresu u Briselu gde je izabran ua člana prezidijuma, a jedan je i od autora Apela omladini upućenog sa ovog kongresa. Isti godine na čelu je jugoslovenske omladinske delegacije na Svetskom omladinskom kongresu mira u Ženevi, gde je izabran u Međunarodni odbor. Sledeće godine učestvuje u konferenciji Svetske studentske zajednice za mir u Parizu, gde će 1938. godine učestvovati na sastanku Saveta pokreta svetskog omladinskog kongresa.
Lola je bio organizator omladinskih akcija i studentskih štrajkova, pokretač i urednik omladinskih listova i časopisa «Student», «Mladost», saradnik «Proletera», pisac letaka, proglasa raznih tekstova i pored svih svojih aktivnosti Lola je bio odličan student.
Ni surov režim bilećanskog zatvora u koji je zatvoren 1940. godine nije slomio Lolin revolucionarni mladalački duh, samo mu je još više ojačao vetu u opravdanost revolucionarnih ciljeva kojima je posvetio svoju mladost.
Posle izlaska iz zatvora Lola organizuje Šestu zemaljsku konferenciju SKOJ-a na kojoj je ponovo izabran za sekretara SKOJ-a. Na Četvrtoj zemaljskoj konferenciji KPJ izabran je za člana Centralnog komiteta KPJ, i u istoriju će ući kao najmlađi član CK KPJ:
Posle okupacije Jugoslavije Lola preuzima najodgovornije dužnosti u pripremanju za ustanak. Učestvuje u majskom savetovanju KPJ u Zagrebu, rukovodi sastankom SKOJ-a krajem juna 1941. godine u Beogradu, a jedan je od šestorice članova CK KPJ koji su 4. jula 1941. godine uputili poziv narodima Jugoslavije na oružanu borbu protiv fašističkog okupatora. Tokom jula i avgusta 1941. godine Lola neposredno rukovodi akcijama SKOJ-a u okupiranom Beogradu. U septembru odlazi u slobodno Užice, a krajem istog meseca učestvuje u vojnom savetovanju u Stolicama. Lola postaje član Vrhovnog štaba. Zbog što uspešnijeg organizovanja otpora okupatora putuje ilegalno po vim krajevima okupirane i raskomadane Jugoslavije.
On je pokretač i glavni urednik «Omladinske borbe» i član redakcije «Borbe».
Krajem 1942. godine organizuje u slobodnom Bihaću omladinski kongres na kome je osnovan Ujedinjeni savez antifašističke omladine Jugoslavije - USAOJ.
Njegov nemirni mladalački duh ugasiće neprijateljske bombe 27. novembra 1943. godine na Glamočkom polju.
Imao je 27 godina i mnogo toga je još mogao da i uradi za ostvarenje svojih plemenitih revolucionarnih ideala, bio je to nenadoknadiv gubitak. Lola je za revoluciju i slobodu dao poslednje što jedan revolucionar može dati – svoju mladost, svoj život.
-------------------------------------------------------------------
"Najdraža jedina moja!
Pisući ovo pismo ja se pouzdano nadam – optimista sam, kao i uvijek! - da te ono nikad neće stići već da ćemo se nas dvoje vidjeti i uvijek ostati zajedno. Jer ovo pismo je zato i pisano.
U ovom trenutku, kada polazimo u posljednju, odlučnu etapu boja od kojeg zavisi, pored ostalog i naša lična budućnost i sreća, - želim da ti kažem nekoliko prostih i jednostavnih stvari.
U mom životu postoje samo dvije stvari: moja služba našem svetom cilju i moja ljubav prema tebi, najmilija moja. Našu sreću i život koji smo htjeli nismo, kao ni milioni drugih, mogli ostvariti izolovano, već samo preko naše borbe i naše pobjede. I zato su te dvije stvari u suštini, u meni samom, jedno.
Znaj dušo, da si ti jedina koju sam volio i koju volim. Sanjao sam i sanjam o našoj zajedničkoj sreći - onakvoj kakvu smo željeli, o sreći dostojnoj slobodnih ljudi. To je jedina prava sreća, jedina koju treba željeti.
Ako primiš ovo pismo - ako dakle ja ne doživim taj veliki čas, nemoj mnogo tugovati, najdraža! U svijetu u kome budes tad živjela, naći ćes, uvijek živ, najbolji dio mene samog i svu moju ljubav prema tebi.
Za tebe sam siguran da će tvoj put biti prav i onakav kakav mora da bude. Na njemu, na putu života naći ćes osvetu i sreću.
Mnogo, mnogo te volim, jedina moja! I želim da nikad ne dobiješ ovo pismo, već da zajedno s' tobom dočekam veliki čas pobjede. Želim da te svojom ljubavi učinim onako srećnom kao sto to zaslužuješ.
Uvijek tvoj. "
Ovo pismo je Ivo Lola Ribar napisao svojoj djevojci Slobodi Trajković. Ona ga nikada nije dobila, ubijena je u Beogradu, prije Loline pogibije na Glamočkom polju.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Komunisticka partija srbije Josip Broz

Počalji  Milan taj Sre Nov 18, 2009 7:02 pm

Namerava da prihvati i razvije dalje ono sto je bilo dobro u KPJ, a odbaci ono sto nije bilo dobro. Teziste je vratiti dostojanstvo seljaku, vratiti dostojanstvo radniku, uopsteno radnom coveku da moze da zivi i radi, a zivot da mu bude dostojan ljudskom bicu. Besplatno skolovanje takodje, socijalna i zdravstvena zastita kao bitan faktor stvaranja uslova zivota dostojnom ljudskom bicu. Komunisticka partija srbije Josip Broz ce raditi na ujedinjavanju komunista u Srbiji.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Naravno to je sada *svapska kuca* izbalansirani komentari,

Počalji  Milan taj Pon Nov 23, 2009 12:31 pm

www.politika.rs...biraju kometare, odnosno ne objavljuju kako *bilans* komentara nebi odao cinjenicu da ima vise podrske osnivanju KP..nego protiv, licno sam probao da objavim pa *nicevo tovarisc*...neki od komentara affraid
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Broz na celu komunista neki komentari..

Počalji  Milan taj Pon Nov 23, 2009 12:33 pm

stojan boskov, 21/11/2009, 22:16
Molim "Politiku" ili onga ko zna da objavi e-mail adresu ove stranke, rado bih se uclanio. Naravno ukoliko primaju nekoga ko nikda nije bio clan bilo koje partije ili stranke.

james bond, 21/11/2009, 22:25
Svakako da ima mjesta za komunisticku partiju a Drug Tito je odgajo svoj narod u postenom i slobodarskom duhu...

SKJ , 21/11/2009, 22:30
Napred Joška, živeo drug Tito. Jedan je Maršal.

Joska , 21/11/2009, 23:01
Po liku Josip Joska Broz podseca manje na Josipa (Broza), a vise na Josku (Fisera, nemackog politicara, bivseg ministra inostranih poslova, sefa "zelenih").

Monarhista , 21/11/2009, 23:10
Ajde da kao prvo uvedemo monarhiju, pa ako komunisti budu bili izabrani na demokratskim izborima eto im mandat.

Павле Ракић, 21/11/2009, 23:12
Нека господин Јосип Броз Јошка, као његов деда Јосип Броз Тито, оснује Комунистичку Партију у Србији, и Тито је почео у Србији уместо у Хрватској, а ако смо ми Срби луди,подржимо их ... Драго ми је да нема Срба који би хтели да буду вође комунистичке, па морају опет да узму Хрвата Броз. Мислим да је то у реду, јер његов је деда објективно био цар, па може и унук да буде принц.

mdrobac , 21/11/2009, 23:36
Statiska je pokazala da je bilo oko dva miliona Yugoslovena,od toga 98%Srbi(Ateisti), ostali druge nacionalnosti.Dobro je što su mladi shvatili ko je ko.Dokaz sahrana patrijarha Pavla.Kad je mogao Mehmed Paša Sokolović,da se seti svog porekla, zašto nebi i Ateisti.

miliana radovic, 22/11/2009, 02:10
Ko zeli da ide unazad neka izvoli; Ja bih ipak u demokratiju, jeste da je kriminal na nivou koji nikad ovako nije bio, ali valda ce ova demokratska vlada i to da sredi. Vidim da se ljudi polako navikavaju na rad i da cene ono sto zarade, a u komunizmu su dozvolili da drzava vodi racuna o njima i vidi se dokle su dosli. Neka Gospodine Broz, dosta nam je bio jedan vodja komunista, osnuj neku drugu partiju, a komunizam je proslost.

bane , 22/11/2009, 04:03
kad malo bolje pogledamo ko nas danas vodi i koje su sve partije na nasoj politickoj sceni stvarno iskreno mislim da nam nedostaje onaj stari Broz koga danas mnogi blate ,a zaboravljaju koji su mir i zivot i blagostanje tada imali i zato Joska samo napred i nemoj biti iznenadjen koliko ces imati pristalica uz sebe,a i ja sam jedan od njih.

Jovan , 22/11/2009, 04:31
Bilo je vise vrijeme,samo naprijed druze ...

mirko , 22/11/2009, 05:28
dobro smo prosli i sa tvojim ocem pa nam sad i ti trebas

Srbin Srbinovic, 22/11/2009, 05:37
Neka se vrati odakle je i dosao,ni blede kopije Brozovih nisu u modi.A osnivanje svoje partije moze da zapocne i dragu mu i milu Hrvatsku,kao naprednoj demokratskoj zemlji bice odusevljeni.

Antibroz , 22/11/2009, 06:25
Srbijo, ni je li ti broz dojadijo,dokle vise.

Тимотије , 22/11/2009, 07:09
С обзиром да се још нигде на планети није десило да комунисти освоје власт на слободним демократским изборима, можемо очекивати неки нови грађански рат, како би исти дошли на власт са својом, ревољуцијом која теће- како је говорио пок. Броз.

pionir , 22/11/2009, 07:13
Bravo, ima nade ponovo! Ziveo drug Tito!!!

Kojo Vangorske, 22/11/2009, 08:27
Podržavam ideju da Politila objavi adresu ili website stranke kako bi i mi iz inostranstva mogli da se uključimo. Krajnje je vreme da jedna moderna, levo orijentisana stranka nedje svoje mesto u parlamentarnom životu naše zemlje. Računajte na nas!

miodrag bjelic,new york,usa, 22/11/2009, 08:33
Komunisticka Partija USA deluje sa centrom u Chicago-u Tradicionalno 'udesno" orijentisan narod je slabo zainteresovan za ovu Partiju , ali je njihov ogranak u NY itekako aktivan . Licno smatram da je komunizam utopija , nikada mi nije ni padalo na pamet da postanem clan ali .... U ovim odista novim vremenima globalizacije , jaka protivteza sve snaznijoj desnici je odista potrbna , Pa , broj multimilijardera se drasticno povecava u svetu , procenat siromasnih raste . Imaju i komunisti nesto pozitivno da kazu , pa u duhu demokratije pozdravljam njihovo prisustvo

Miroslav Koprivica, 22/11/2009, 09:13
Nemam ništa protiv, ali to je zabluda koja je koštala sve narode u FNRJ, nekoga manje, normalno srbe najviše. Ceo svet je shvatio da je to utopija bez realne mogućnosti primene, fikcija koja je zaista prihvatljiva ali neostvariva - osnovni faktor je čovek, a čovek je roba. Možete se organizovati kako hoćete, to je vaše pravo, ali ne opterećujte ovaj jadni narod, dosta nam je gluposti i ovako.

Aca , 22/11/2009, 09:14
Opet Srbima podvaljuju Broza!

rade brkic, 22/11/2009, 09:20
bravo, joska,samo napred bez komunista nema nista.ovo je propalo,trulo,korumpirano drustvo.Zivio ti nama.

Miki Veliki, 22/11/2009, 09:23
Neka priča se ponavlja, opet Broz došao da ujedini sprske komuniste. Videli smo kako smo prošli kada dodje Jože, jer nije imao gde, kada poče da ubija nemce, a oni, 100 za jednog, što ne ode u Slavoniju, što se ne pomenu genocid u NDH, šta sad opet neko zlo se sprema nad srbima, nekoga nije dovoljno jednom udariti u glavu. Možete Vi g. Brozu da radite šta hoćete, moja Srbija je otvorena zemlja, ali jedno znajte, vreme komunista je zauvek prošlo, ovo drtina što je ostalo, shvatili su, bili su deo gadne i podmukle antisrpske politike, pogledajmo unazad, sve je jasno. Ne trebate vi Srbiji, dosta nam je zla naneo onaj i mnogo tereta ostavio, koja je to bila zabluda

Nusic Brana , 22/11/2009, 09:26
Halo, da li smo to u Koreji ili Srbiji?Da li ce nam Kim Il Sungov metod pomoci?Cisto sumnjam, cisto sumnjam!

gradjanin , 22/11/2009, 09:37
Da li je ovaj covjek gradjanin Srbije ili Hrvatske?

familija , 22/11/2009, 09:46
Ja i cela moja familija smo jutros razgovarali o ovom clanku. Ima nas ukupno devetoro, cetvoro odraslih i petoro dece izmedju 14 i 17 godina. Zainteresovani smo za kolektivno uclanjenje. Molimo za kontakt adrese ove stranke.

dragan gagarin, 22/11/2009, 10:06
Zelim da se uclanim u KP ali pod uslovom da me ne vode Brozovci.

Milivoje Cirkovic, 22/11/2009, 10:27
Postovani u potpunosti se slazem sa monarhistom da se u srbiji uvede monarhija jer tu se nekada stalo.Odmah da kazem da tako mislim bez obzira na moku orjentaciju leve orjentacije zelim drugu Josku puno srece da ujedini sve komuniste balkana .

Milovan Erac, 22/11/2009, 10:49
Milovan samo misli: O Josipu Brozu mnogo je pisano, pa ipak nedovoljno. Ima tu i dobroga i losega. O napisu "Broz na celu srpskih komunista", namecu se mnoga pitanja. Unapred da se izjasnim: Nemam nista protiv partije komunista. I sam sam bio komunista. Nisam sovinista, ali sam prvenstveno rodoljub. Hvalimo se kako smo pametan i radan narod, gostoprimljiv i gostoljubiv. Imali smo Njegosa, Teslu, Milankovica, Nikolaja Velimirovica, Mesu Selimovica, Ivu Andrica... i da vise ne redjam, vec da pitam: - Mora li unuk da lici i pametan na dedu da bude? - Ima li neki drugi Milankovic da srpske komuniste predvodi? - Nije li nam dosta Broza? - Hoce li Srbi da uspostave dinastiju Broz?

sv-NS , 22/11/2009, 11:12
Nevjerovatno! Srbi su definitivno narod izgubljen u vremenu. Kada čitam ovih par komentara, trljam oči i pitam se da li sanjam, ili sam u bunilu od svinjske gripe. Jadna naša Srbija.

Mišo Eror, 22/11/2009, 11:21
Mene brina će ova levica biti malo blaga za moj ukus...ipak mora da se obračuna sa velkim brojem nacionalističkih stranaka... ali barem se javlja neka nada, i imaću zapravo za koga da glasam na izborima... naravno ako im se ostvari ideja o ujedinjenju...

sima strahota , 22/11/2009, 11:44
@Mišo Eror, 22/11/2009, 11:21 Gospodine, gdje Vam je rodbina sa Korduna? Dokle čovječe trčati za tuđim kolima? Neka Joška radi tu partiju. Ali, što bre u Srbiji isto kao i djeda kada je došo da "diže ustanak" u Šumadiji. Što to ne učini u Zagorju, Dalmaciji.... I, što Srbi stalno srljaju ko bespametni?

Jovan_ -, 22/11/2009, 11:55
A sto ovaj drug Josip Joska Broz ne ode malo do Hrvatske i proba tamo da osnuje tu partiju.bas bih voleo da vidim kako bi prosao u "rodnj" drzavi svoga dede. P.S.Organizujem kladionicu sa pitanjem:"Koliko bi sati JJ Broz uspeo da provede u Hrvatskoj?" Ljudi dokle eksperimentisanje u Srbiji?Dokle uvodjenje Srba u mutne partijske vode? Cudi me da se nije nasao ni jedan Srbin koji bi osnovao takvu partiju.Porazavajuce je da nam treba tamo neki potomak od nekog ko nas je u crno zavio,da opet rovari po srpskom nacionalnom bicu.

sta mu dodje? dodje?, 22/11/2009, 12:09
....Jovanka...Broz....trebo bi da svrati na kafu kod ove zene, u godina ma je a i moze da mu suflira!zna za orginalnog!

sinisa , 22/11/2009, 12:12
Kada vec zelite monarhiju,da li znate kolika je bila nepismenost u kraljevini?

sima strahota , 22/11/2009, 12:40
@sinisa , 22/11/2009, 12:12 pa da! Baš ste mnogo promućurni, Siniša. Nisu zali ništa o kompjuterima, mobilnim telefonima, internetu. Pi! Kakva kraljevina. Ni na Mjesec nisu išli.

Tamara , 22/11/2009, 13:19
Ovo bi Srbiji moglo pomoći da se nađe još na kakvoj evropskoj i svjetskoj crnoj listi. Jel' ima neka na kojoj još nije bila? I zaista, Srbiju pod hitno treba vratiti na početne pozicije, a onda neka se svako demokratskim sredstvima, a ne otimačinom, bori za vlast.

Jovan_ -, 22/11/2009, 13:26
@sinisa , 22/11/2009, 12:12 Kad ste vec postavili takvo pitanje,da ja Vas priupitam nesto. Koliko je u tom periodu dok je postojala kraljevina bilo nepismenih u kolevci civilizacije Grckoj.Raspitajte se malo.Postoji i jedan fenomenalan statisticko-geografski-ekonomski-kulturoloski atlas stampan u Frajburgu 1936 godine,a obuhvata podatke od 1920-1936. Tu cete gospodine Sinisa naci zapanjujuce podatke,a narocito su impresivni podatci o velicini bruto dohodka po glavi stanovnika.Iznenadili bi se koliko je bio izvoz pozitivniji u odnosu na uvoz.Kraljevina je bila u cistom suficitu.Takodje interesantan podatak je i na temu ekonomske krize 1929.Jedna od retkih zemalja koja nije osetila posledice krize je Kraljevina Jugoslavija. Podpuno je deplasirano porediti SFRJ iz perioda 1970-1980 sa kraljevinom iz perioda 1920-1930 i trijunfalno govorita kako su putevi i pruge kao i fabrike bolje u SFRJ.Treba porediti kraljevinu Jugoslaviju sa drugim evropskim zemljama u tom periodu.Onda dolazimo do pravih parametara.Naravno da je kraljvina opstala da bi se razvijala koao i sve kraljevine posle dr.sv.rata,a to su Belgija,Danska,Holandija,Norveska,Svedska,Britanija,Spanija.narocito je interesantno da se Spanija uspela da uzdigne tek onda kada je Franko napravio jedini pametan potez u zivotu i vratio Spaniji kralja.ta uzajamna rodbinska povezanost kraljevskih porodica je pomagala u svemu.Naravno da smo kojim slucajem ostali kraljevina,nebismo ponizavajuce cekali u redu za prijem u EU,nego bi bili od pocetka formiranja clanovi EU. Puno toga smo izgubili u nasoj komunistickoj avanturi.Na kraju krajeva te sve preostale kraljevine su na neki nacin i dosle glave jednom komunizmu kao totalitarnom rezimu.manite se zamene teza i ideje o vlasti radnika.To je utopija i toga nikad nece biti.To je samo zamena teza od strane komunista koji su zeljni vlasti i tamo nekih poseda na Dedinju i drugim Dedinjima.

kozara mitrović, 22/11/2009, 13:32
Treba podržati stvaranje bilo kakave opozicije,Komunistička partija podsjeća na vremena kada smo imali više ljudskog u sebi i živjeli od svog rada. Ovdje se ništa ne mijenja,kome trebaju vize kad osamdeset posto stanovništva nema para ni za gradski prevoz.Znači,prvo posao pa onda vize i ostale šarene laže.Možda Komunistička partija ima ljude koji su sposobni da nas pokremu iz ove žabokrečine!Drugovi,izvolite!

tantum tantum, 22/11/2009, 14:52
"Gospodo" draga, ja imam 30 godina i bio sam pionir i to je za mene cast. U to vreme nakon skole su postojale izvan nastavne aktivnosti kojima su deca bila usmeravana i zaokupljena tako da nisu imala vremena da setaju od kafica do kafica, izlaze nocu i vracaju se u jutarnje casova, nisu koristila narkotike pa nek mi sad neko kaze sta je bilo bolje a da ne pricamo o drugim stvarima jer za mene su deca na prvom mestu pa cija god bila.Naravno u svakom sistemu ima gresaka ali to su stvari koje mogu i moraju da budu ispravljene. Zelim puno srece i samo napred, dajte prave vrednosti ovom narodu i izbacite tu krizu morala!

Davo nije tako crn, a ni andeo nije bas beo, 22/11/2009, 15:32
@Miodrag Bjelic. New York: Slazem sa Vama da je svetu,a po mom misljenju i nama, potrebna protivteza u vidu jake i dobro organizovane levice. Dugo zivim na Zapadu, odrasla sam u komunistickoj Jugoslaviji, pa mogu dobro, iako, naravno subjektivno, da vidim stvari iz oba ugla. Svako ko poseduje kriticki duh moze bez problema da vidi da oba politicka sistema imaju neke prednosti, ali i ozbiljne nedostatke. Nisu komunisti ti koji vode ratove protiv terorista (gde je Zapad bio u Bosni!?! i kako je i u ime cijih interesa, OVK na Kosovu dozivela redefiniciju od terorista do oslobodilacke armije!?!), niti su oni odgovorni za ovu globalnu ekonomsku krizu. Pogledajte najnoviji film Majkla Mura:" Kapitalizam- jedna ljubavna prica" koji pokrece mnoga pitanja, a odgovore cemo morati da nademo sami.Zapadne vlade vole da se kite epitetima kao sto su demokratija, humanizam..., a ja mogu da navedem MNOGO primera gde su DALEKO i od jednog i od drugog! Sa druge strane komunisticke zemlje i pokreti su, takode, pravili neke fatalne greske koje su ih debelo kostale, a racun se jos uvek placa. Stvar ukusa i opredeljenja. Ja,licno, pozdravljam ujedinjenje komunista u jednu Komunisticku partiju pod vodstvom Josipa Joske Broza uz nadu da su naucili lekciju iz istorije.Nije mi strano ni clanstvo, ali prvo hocu da ih vidim i cujem na delu!!!

Zoran Novakovic, 22/11/2009, 20:38
Sinisa je postavio pravo pitanje, ali ga Jovan i Sima Strahota nisu razumeli. Svako ko je pricao sa precima saznao je o tom vremenu da je zidar i seljak(itd) radio ceo dan za canak brasna da ponese kuci i imao je na licu mesta obrok da pojede. Segrti su radili za hranu i spavali u radionici i godisnje dobijali odecu i obucu.

Дејан (Аустралија) , 22/11/2009, 20:45
Ретко се догађа да прочитам неки чланак о нечему позитивном у Србији. Ни овај није један од таквих.

Slavko Š, 22/11/2009, 21:13
На челу српских комуниста? Тешко је поверовати, просто је невероватно да у редовима Српског народа нема људи,посебно способних интелектуалаца, добрих људи-хуманиста-марксиста, дакле комунистичких уверења а у практичном политичком деловању и поступању демократске оријентације. Знам да многи мисле и рећиће да овакво виђење профила комунисте није спојиво са комунистичком идеологијом. Такве бих подсетио да једино српски комунисти нису били националисти у смислу тежњи да остале потискују на периферију ако су способни и одани покрету. Да су они били на челу Комунистичког покрета у Југославији неби дошло до распада државе Југославије. Немогуће је да у редовима припадника српског народа нема следбеника плејаде српских комуниста као што су били: Филип Филиповић (1878-1938), оснивач КПЈ и њен први секретар; Сима Марковић (1888-1938, први секретар са Филипом Филиповић; Сима Марковић (1888-1938) члан ЦК КПЈ; Благоје Паровић-Шмит (1903-1937) члан Полит бироа ЦК КПЈ; Милан Горкић (1934-1937) секретар ЦК КПЈ 1932-1937; Марко Никезић (1921-1991) Председника ЦК СКС од 1968-1972; Мирослав Печујлић (1929-2006) поред веома успешне и плодне наставне, научне и стручне делатности био је снажно ангажован и афирмисан као борац у друштвено-политичком животу (чл. ИК ЦК СКЈ, члан Председништва ЦК СКЈ и чл. Извршног бироа Председништва итд.; Иван Стамболић (1936-2000), чије име данашњим младим генерацијама је више познато због начина на који је изгубио живот, него због успешне политичке каријере и демократских принципа у плодној политичкој борби на највишим партијским и државним дужностима.

Jovan_ -, 22/11/2009, 23:36
@Zoran Novakovic, 22/11/2009, 20:38 Bas odoste daleko.Dali ste sebi za pravo da budete arbitar i zakljucite ko je sta razumeo.Nije u Sinisinom pitanju bilo nista filozofskog,naprotiv pitanje je vrlo povrsno.Ja samo upucujem na to da ne posmatramo na Kraljevinu Jugoslaviju kao na pusto ostrvo u periodu izmedju dva rata,nego kao zemlju koja je pripadala Evropi.U tom periodu su zidari i segrti manje vise tako ziveli i u Francuskoj,Nemackoj,Britaniji,Belgiji(gde mi je radio deda po majci),Holandiji,Ceskoj... Gde su danas te evropske zemlje? Zorane,da bi vam bila malo jasnija slika iz proslog veka i odnosi koji su vladali u zemljama danasnje EU(top prvih 15)pogledajte odlicni film Bernarda Bertolucija-XX Vek.Tu cete se uveriti u ovo o cemu pisem.Razlika u nacinu zivljenja Kraljevine Jugoslavije sa gore pobrojanim zemljma gotovo da nije postojala.Ne poredite babe i zabe,nite dve drzave izmedju kojih je vremenska istorijska distanca 50 godina. Kada vam je do poredjenja poredite SFRJ iz perioda 1970-1980,sa Svedskom u istom periodu(uvoz,izviz,nacionalni bruto dohodak,drzavni dug,inflaciju),a isto tako poredite Svedsku sa Kraljevinom Jugoslavijom u periodu izmedju dva rata(vaze isti parametri),e onda postavljajte pitanja na temu pismenosti,bogatstvu zemlje,suficitu,deficitu,stopi razvoja. Ljudi manite se povrsnih prica koje lice na parole posle dr,sv.rata u FNRJ.Hvala

Consul Romanum , 23/11/2009, 00:14
Komunizam je zavrsiio na djubristu svetske istorije, ostavite ga tamo, ni Rusi ga vise ne zele, Srbiji je komunizam mentalno naneo vecu stetu nego 500 godina Turske okupacije.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

web sajt i e-mail KOMUNISTICKE PARTIJE

Počalji  jugosloven taj Uto Nov 24, 2009 5:34 am

jugosloven

Broj poruka : 60
Datum upisa : 20.12.2008

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Bilo bo dobro da se

Počalji  Milan taj Uto Nov 24, 2009 4:03 pm

www.kp objavi u komentaru na politik.rs, kako sm naveo ja tamo nemm prodju *kucan sm u memoiju*...mora nko rugi da uskoc...i ne smo tamo, na svim forumima...propaganda je normlan pratilac, mi komunisti smo uklonjeni iz mijskog prostora pod upravom slebdenika Maltusa, Nedica, Becarevica, zato s ubacujte svda gde jee forrum i bilo sta...naravno, pisite i sindikatima kratke poruke i pozive naravno pristojne, moraju da znaju za KP.
Milan

Nazad na vrh Ići dole

......................... ! ............................

Počalji  Milan taj Sre Nov 25, 2009 9:49 pm

Milan

Nazad na vrh Ići dole

Svega ima to istina pa i ....

Počalji  Milan taj Pet Nov 27, 2009 11:37 am

KOLEKTIVNA AMNEZIJA
"Očito da i krajem 2009. još ima onih koji misle da su to veći Hrvati što se manje sjećaju vlastite prošlosti koja se odnosi na život u bivšoj Jugoslaviji.
Kao da se pomalo srame vlastite biografije budući da su svoj današnji identitet sagradili na brisanju prijašnjeg.
No,tako s kompleksašima mora biti.
Pa smo tako dočekali i da se film "Sutjeska" u režiji Makaranina Stipe Delića u najavama programa s Prisavlja odaslane na adrese novinskih kuća oglašava kao bosansko-crnogorski film?
Richard Burton,Boris Dvornik i Ljuba Tadić su eto,umrli,a da nisu doznali kako su zapravo te 1973. nisu glumili u jugoslavenskom filmu,kao što su naivno godinama vjerovali,nego zapravo u bosansko-crnogorskom jer je netko tako sa HTV-a odlučio.
Eto,što vam je sukcesija na djelu,kad se već sporo ide s raspodjelom imovine bivše države,barem se na papiru mogu promijeniti stvari.
Ovaj primjer priziva u sjećanje i lanjsko natezanje ovdašnjih država na čelu sa Hrvatskom oko olimpijskih medalja bivše države.
Nakon što je Srpski olimpijski odbor sve medalje osvojene do 1991.pripisao sebi,pobunili se njihove hrvatske kolege iz Hrvatske i BiH.
Jer,ako se već odričemo "kompromitirajućih" partizanskih filmova,medalja se baš i nismo spremni odreći,makar smo u TV prijenosima često svjedoci kako hrvatski komentatori "zaboravljaju" na rezultate koje su naši klubovi osvajali u SFRJ.
Pa se čovjek onda zapita kad su to recimo "Hajduk" ili "Cibona" postali veliki klubovi ako im se ne broje trofeji iz bivše države?!
Kako koje države?
Valjda one u kojoj je 1973.snimljena legendarna "Sutjeska".
Dakle,Bosne i Hercegovine i Crne Gore?!
Ma,zaboravite!
HRVOJE PRNJAK affraid
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Saopstenje

Počalji  Milan taj Ned Dec 06, 2009 2:36 am

Milan

Nazad na vrh Ići dole

Komunisti su opozicija...

Počalji  Milan taj Uto Dec 08, 2009 2:27 pm

ФРОНТ ПРОТИВ КОРУМПИРАНЕ ВЛАСТИ !
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Ima puno posla, sa malo dobre volje....

Počalji  Milan taj Sre Dec 09, 2009 2:53 pm

Milan

Nazad na vrh Ići dole

* Mili boze cuda velikoga kad se scase.....* ?

Počalji  Milan taj Pet Dec 11, 2009 2:49 pm

- Ćuj, majku ti božju, kak’ to misliš Vojvodina bez Ustava?
Možda bi se baš ovakvim prekorom Josip Broz Tito obratio danas unuku Joški koji je u Novom Sadu, u nedelju, u jednom hotelu u predgrađu Adice, osnovao odbor Komunističke partije Srbije.
Titov medijski najprisutniji unuk - imenjak, potomak maršalovog starijeg sina Žarka, opredelio se da bude čuvar dedinog
lika i dela, pa neguje turističku atrakciju “mini Jugoslaviju”, a na potezu Zemun - Inđija bavi se ugostiteljstvom i predvodi Komunističku partiju Srbije.
Poput većine malih političkih partija, ovih dana i Joškina KPS, na zahtev novog Zakona o političkim strankama, grčevito pokušava da namakne 10.000 potpisa građana da bi bila preregistrovana kako bi izbegla gašenje.
Ali, pokazalo se da biti jugonostalgičar nije isto što i učlaniti se u Komunističku partiju. Svestan da mu stranci preti propast, Josip - Joška Broz se odlučio na ujedinjenje sa Novom komunističkom partijom Srbije, čiji je predsednik Nenad Kulić iz Zrenjanina, kao i sa Komunističkom partijom Jugoslavije i Savezom nezavisnih socijaldemokrata.
Da li će to biti dovoljno za 10.000 potpisa, videće se ubrzo.
- Naša ciljna grupa je 10 odsto od gotovo 60 procenata politički neopredeljenih birača u Srbiji - smatra Broz. - Za razliku od nekadašnje KP, čiji su članovi morali da budu ateisti, naša partija poštovaće slobodu veroispovesti članova.

NIJE MOMENAT
- Vojvodini nije dovoljan nivo autonomije koji joj obezbeđuje novi Statut, ali nije momenat da sada insistiramo na Ustavu - otkriva “Novostima” Kulić svoju i Joškinu strategiju. - Zašto nije momenat? Pa, zato što bi naši neprijatelji doveli do secesije, do raspada Srbije! affraid
Milan

Nazad na vrh Ići dole

OBAVESTENJE

Počalji  Milan taj Sub Dec 12, 2009 11:01 pm

Komunistička partija

Josip Joška Broz, predsednik Komunističke partije, je u svom prvom obraćanju javnosti po formiranju Komunističke partije istakao da će Komunistička partija biti moderna partija levice, koja će se zalagati za evropske integracije, povezivanje sa radničkim pokretima i komunističkim partijama Evrope.

Komunistička partija će se boriti za stvarno poštovanje radničkih prava koje većina Sindikata nije zaštitila u proteklom periodu, za pomaganje radnicima koji su u procesu privatizacije ostali bez posla i osnovnih sredstava za život.

Takođe, Komunistička partija će se angažovati na preispitivanju surove liberalno kapitalističke privatizacije kojom je nekolicina ljudi stekla enormno bogatstvo, pri čemu su, sa druge strane, radnici izgubili sve - svoje fabrike, svoja radna mesta, svoje dostojanstvo.

"Za razliku od nekadašnje KP, čiji članovi su morali da budu ateisti, naša partija poštovaće slobodu veroispovesti njenih članova", rekao je Broz.

Broz je objasnio da je program nove stranke zasnovan na iskustvima ranije partije, ali u novim uslovima.

"Prihvatamo sve što je bilo dobro i izbacujemo sve što je bilo loše. Osnovni cilj je da ovom narodu vratimo dostojanstvo, obezbedimo penzionere da ne moraju da rade, nego da žive od penzije, a da ta mesta preuzmu mladi, da obezbedimo selu da može da normalno funkcionise i radi, a ne da iskorišćavamo seljake i uvozimo poljoprivredne proizvode", rekao je Broz.

Iz svih krajeva Srbije i bivše Jugoslavije nam stižu mnogobrojne čestitke i pisma podrške. Postoji ogromno interesovanje za učešće u osnivanju Komunističke partije, njenih Komiteta i Odbora. U toku je formiranje regionalnih i lokalnih tela partije po celoj Srbiji. Za one koji žele da daju doprinos osnivanju Komunističke partije procedura je sledeća:

U cilju registracije Komunističke partije, potrebno je da građani potpišu izjavu osnivača o osnivanju političke stranke.

Izjavu možete preuzeti sa web sajta Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu ili je možete preuzeti direktno ovde.

Da biste otvorili fajl, potrebno je da imate instaliran Microsoft Office Word.

Izjavu je potrebno odštampati u 3 primerka, popuniti svoje podatke, kao pun naziv političke stranke upisati KOMUNISTIČKA PARTIJA i overiti u najbližoj opštini ili sudu.

Overa ove izjave je besplatna.
Jedan primerak će zadržati overavač, a dva primerka će ostati Vama. Potrebno je da ta dva primerka prosledite našem odboru u Vama najbližem mestu. Za informacije gde treba da pošaljete Vaše overene izjave, kao i za druga pitanja, molimo Vas da nam se obratite elektronskom poštom na adresu:

office@kp.rs

ili telefonima:

Opšte informacije: 064 / 44-28-175

Beograd: 060 / 399-70-70

Novi Sad: 063 / 85-54-395

Kraljevo: 064 / 44-64-284, 064 / 13-68-310

Kruševac: 066 / 888-40-20

Kragujevac: 064 / 661-03-29

Šabac: 063 / 81-26-246

Sremska Mitrovica: 060 / 62-78-101

Pančevo: 064 / 313-85-86

Novi Kneževac: 064 / 49-55-185

Laćarak: 062 / 36-06-80

Time ćete postati jedan od osnivača Komunističke partije i dati svoj neprocenjiv doprinos uvođenju socijalne pravde i ravnopravnosti u našem društvu.

Na ovoj web stranici će se redovno ažurirati telefoni i adrese na koje se možete javiti za sve dodatne informacije.

V E S T I :

sreda, 09.12.2009.

Na sastanku u Kraljevu, Komunističkoj partiji prišla je Komunistička partija Jugoslavije sa svojim odborima u Kraljevu, Kragujevcu i Vrnjačkoj banji. Takođe joj je prišla i organizacija Ratnih vojnih invalida iz Vrnjačke banje, odbor Komunista Srbije iz Kragujevca i odbor Nove Komunističke partije Jugoslavije iz Čačka i Vrnjačke banje.

Konstituiusana su i tela za prikupljanje potpisa i određeni poverenici za te opštine i gradove.

utorak, 24.11.2009.

Izjava potpredsednika Kulića

nedelja, 22.11.2009.

Unuk Josipa Broza Tita izabran za predsednika novoformirane Komunističke partije. Osim izbora predsednika partije, komunisti se ujedinili sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata Vojvodine.

Josip Broz, unuk nekadašnjeg predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita, izabran je u Novom Sadu za predsednika novoformirane Komunističke partije.

Odluku su doneli delegati Kongresa ujedinjenja više komunistički orijentisanih partija u Srbiji, održanom u jednom hotelu u predgrađu Adice.

Za potpredsednika KP izabran je Nenad Kulić, dok će funkciju generalnog sekretara obavljati Vladimir Kirčanski.

Izabrani su i gradski odbori Novog Sada, Zrenjanina i Vrbasa, sa Slavkom Kesićem, Stevom Jukićem, odnosno Nikolom Međešijem na čelu.

Savez nezavisnih socijaldemokrata Vojvodine ujedinio se danas u Novom Sadu sa Komunističkom partijom, kojom predsedava Josip Joška Broz.

Brozovoj Komunističkoj partiji ranije je prišla i Nova komunistička partija iz Zrenjanina, a na današnjem kongresu ujedinjenja iskazana je želja da Brozovoj stranci pristupe i sve druge partije s komunističkim predznakom u Srbiji.

Izvor: RTS
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Gradjani, Srbije i SFRJ..

Počalji  Milan taj Ned Dec 13, 2009 11:04 pm

PROGRAMSKA LISTA KOMUNISTIČKE PARTIJE

* NESEBIČNOST
* INTEGRITET
* OBJEKTIVNOST
* POŠTENJE
* LIČNI PRIMER

Sve ovo je potrebno da ostvarimo solidarnost, ravnopravnost, uzajamnost.
Osnovna načela obezbeđenja hleba, mira i slobode.

PROGRAMSKA NAČELA:

* Socijalna pravda.
* Vraćanje dostojanstva đacima, studentima, radnicima, penzionerima, poljoprivrednicima, vojsci, policiji i pravosuđu.
* Program povratka srednje klase, bez obzira na versko i nacionalno opredeljenje.
* Preispitivanje privatizacije i njenog poštovanja, kao i borba protiv korupcije i kriminala.
* Program širenja porodice i sprečavanja bele kuge.
* Saradnja sa svim zemljama i narodima koji žele, ali bez uslovljavanja na štetu dostojanstva našeg naroda.
* Objedinjavanje svih levih snaga na ovim prostorima.
* Povezivanje sa svim Komunističkim Partijama u svetu.
* Poštovanje tekovina antifašističke borbe i uloge Josipa Broza Tita.
* Borba za načela da smo mi zemlja radnog naroda, a ne pojedinaca ili stranaca.

ZA SVE PRETHODNO NAVEDENO GARANTUJEMO SVOJOM ČAŠĆU I ŽIVOTIMA, A U NEMOGUĆNOSTI OSTVARIVANJA NAVEDENOG, OBAVEŠTAVAĆEMO GRAĐANE KO STOJI IZA NEISPUNJAVANJA OVIH NAČELA, PROGRAMA I SA KOJIM CILJEM.

Beograd, 13.12.2009.

Predsednik Komunističke Partije
Josip Broz Joška
Milan

Nazad na vrh Ići dole

LAZ

Počalji  danko taj Pet Dec 18, 2009 7:32 pm

KP u osnivanju se sluzi lazima i posebno zloupotrebom i klevetom KS. Nije istina da se i jedan opstinski komitet KS prikljucio KP. U lazi su kratke noge, a temelj trosan!

danko

Broj poruka : 24
Datum upisa : 26.01.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Pesma

Počalji  Milan taj Sre Jan 06, 2010 8:46 pm

Jalava-Lied

Von Sonn´ und Kessel schwarzgebrannt,
und auch vom scharfen Wind,
steht Jalava am Führerstand,
wo Dampf und Flammen sind.
Sein neuer Heizer ist dabei,
der ihm die Flamme nährt,
auf Lokomotive 293,
die heut´ nach Rußland fährt.
Ein kleiner Mann von schmalem Bau,
der werkt dort auf der Brücke,
Ruß im Gesicht, das Haar war grau,
es war eine Perücke.

Refrain:
Jalava, Jalava, du Finne,
was lachst du so gegen den Wind?
Ich lache, weil meine Sinne
alle beisammen sind,
und weil wir weiter kamen,
und weil die Welt sich dreht,
und weil mein Heizer von Flammen
und Dampfkesseln was versteht.

Sie dampfen ein in Belostrow,
wo Schocks von Offizieren
die Züge auf dem Grenzbahnhof
penibel kontrollieren.
Sie prüfen jegliches Gesicht
bei ihrer Inspizierung,
doch sehen sie am Kessel nicht
den Staatsfeind der Regierung.
Jalava weiß, worum es geht,
und langsam dampft vorbei
am letzten Posten, der dort steht,
Lokomotive 293.

Refrain:
alle beisammen sind,
und weil wir weiter kamen,
und weil die Welt sich dreht,
und weil mein Heizer von Flammen
und Dampfkesseln was versteht.

Jetzt saust die Grenzstation vorbei,
die Birken stehen nackt,
die Lokomotive 293
schnauft in erhö:htem Takt,
und Jalava lacht in den Wind,
in den Oktoberregen,
Heizer, wenn wir drüben sind,
dann wird sich was bewegen.
Jetzt schneidet der Oktoberwind
die letzten Äpfel an,
die an den kahlen Bäumen sind
an der finnischen Eisenbahn.

Refrain:
alle beisammen sind,
und weil uns die Fahrt in den Bahnhof
hinter der Grenze führt,
und Wladimir Illjitsch Uljanow,
mein Heizer, die Flammen schürt
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Sve ste unistili....*gospodo*

Počalji  Milan taj Pon Jan 25, 2010 11:23 am

Milan

Nazad na vrh Ići dole

Slicno misljenje sa Mihailom Markovicem

Počalji  Milan taj Ned Feb 07, 2010 8:26 pm

*Колико сеСПС реформисала у односу на оно што је била током деведесетих година?
СПС је већ од 1995. до 2000. године знатно одступио од свог изворног програма. Донео је Закон о приватизацији, дозволио корупцију, од ратних богаташа и нових капиталиста направио своје савезнике, толерисао врло ауторитарно понашање Слободана Милошевића и Мире Марковић. После 2000. године руковођење је демократскије, привучени су на сарадњу многи социјалисти који су раније били одбачени, велика је предност што нема ЈУЛ-а. Међутим, СПС нажалост недовољно ради са народом. Увукао се у партију у одређеној мери трговачки дух, па се опредељивање неких функционера ослања на тржишне односе, „ко да више”. *
Milan

Nazad na vrh Ići dole

Re: KOMUNISTICKA PARTIJA SRBIJE JOSIP BROZ

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics